Ana içeriğe atla

Pentagon'dan 'güvenli bölge' açıklaması

Amerika
Rojava

Pentagon, Rojava sınırı boyunca müşterek harekat merkezi kurulması konusunda Ankara ile ön mutabakata varıldığını, bu mutabakatın Türkiye’nin güvenlik endişelerini gidereceği gibi DSG’nin de kendilerine yönelik olası bir saldırıyı düşünmekten çok bölgenin güvenliğine yoğunlaşmasını sağlayacağını açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Erbil saatiyle bugün sabah saatlerinde Rûdaw Washington muhabiri Roj Ali Zalla’nın “Güvenli Bölge” hakkındaki sorusuna yazılı yanıt verdi. Ancak Pentagon yanıtında, bu mutabakat kapsamında 90 Amerikan askerinin Türkiye’ye gittiği şeklindeki bilgiyi teyid etmedi. 

Rudaw'da yer alan habere göre, Pentagon’dan gönderilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz hafta Ankara’da gerçekleşen askeri görüşmelerde, Türkiye ile sınırları boyunca müşterek harekat merkezi kurulması konusunda  ön mutabakata varıldı. Bu da Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecektir. Aynı zamanda Kuzey Doğu Suriye’nin güvenliğini sağlayarak IŞİD’in tekrar geri dönmesine engel olacaktır. 

Öte yandan koalisyon ortaklarımızın asıl amaçları olan IŞİD’i tamaman bitirmeye yoğunlaştıracaktır. Bu mutabakat ABD ile Türkiye arasında Türkiye’de ortak harekat merkezi kurulmasını da kapsıyor. Biz, NATO müttefiğimiz ve IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun bir parçası olan Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını ciddiye alıyoruz ve ortak çalışma kararlarına bağlıyız.”

Kaynak
Rudaw
1 Yorum

Yorumlar

Amarikaya guven olmaz bizi oyaliyor  hukumete soru yorum  membic ne oldu uc sene ønce orayada  askeri yigmistik  orasi unutuldu borda ayni olursa  kuzey irak gibi syriyede bir øzeltik  pkk  terør  devleti kuruluyor

Yeni yorum ekle