Ana içeriğe atla

Güney Afrika’nın annesi Madikizela Mandela hayatını kaybetti

Afrika

Güney Afrika’da ırkçılığa karşı mücadelenin önemli isimlerinden Winnie Madikizela-Mandela hayatını kaybetti. Mandela, “Güney Afrika ulusunun annesi” olarak biliniyordu.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde apartheid rejimiyle mücadele önde gelen bir rol oynayan ve Nelson Mandela’nın eski eşi olan Winnie Madikizela-Mandela 81 yaşında hayatını kaybetti. Ailesi, Madikizela-Mandela’nın 2018 başından bu yana uzun süren bir hastalık süreci yaşadığını, evinde huzur içinde öldüğünü açıkladı. Açıklamada, “Apartheid devletine karşı kahramanca savaştı ve hayatını ülkesinin özgürlüğüne adadı. Robben Adası’nda hapiste tutulduğu sürede eşi Nelson Mandela’nın anısını canlı tuttu ve Güney Afrika’nın en tanınmış yüzlerinden birine adalet mücadelesinde yardım etti” denildi.

Nelson Mandela’nın serbest bırakılması için 27 yıl mücadele etti

DW Türkçe’nin haberine göre; siyahlarla beyazlar arasındaki ayrımcılığa karşı yıllarca eski eşi Nelson Mandela'yla omuz omuza mücadele veren Winnie Mandela, zamanla bu mücadelenin sembol isimlerinden biri haline geldi. Nelson Mandela’nın hapiste bulunduğu 27 yıl boyunca eşinin serbest bırakılması için Güney Afrika'nın yanı sıra dünyanın çeşitli yerlerinde kampanyalar yürüten Winnie, beyaz azınlığın iktidarına karşı yürütülen mücadeledeki rolü nedeniyle defalarca hapis cezasına çarptırılmıştı.

 Mandela'nın ölümünden duyduğu üzüntüyü ifade eden ayrımcılığa karşı mücadelenin bir diğer önemli ismi Anglikan Kilisesi'nin emekli Başpsikoposu Desmond Tutu, ''(Winnie) eşinin hapse atılmasına, ailesinin sürekli olarak güvenlik birimlerinin tacizine uğramasına, gözaltılara, yasaklamalara ve sürgünlere boyun eğmeyi reddetti'' ifadelerini kullandı. Nobel Barış Ödüllü Tutu, ayrıca Winnie'nin cesur mücadelesinin kendisi ve kuşaklar boyu birçok aktivist için ''ilham verici'' olduğunu vurguladı.  Winnie Madikizela-Mandela, 2013'te hayatını kaybeden Güney Afrika'nın ilk siyahi devlet başkanı Nelson Mandela ile 38 yıl evli kalmıştı.

Yeni yorum ekle