Ana içeriğe atla

ABD: İran’a tüm yaptırımlar yeniden uygulanacak

Amerika

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İran'a yönelik 2015 yılında kaldırılan tüm yaptırımların geri geleceğini açıkladı. Çin, Japonya, Hindistan ve Güney Kore'nin de aralarında bulunduğu 8 ülke ise yaptırımlardan muaf tutulacak.

Amerika Birleşik Devletleri, İran'a yönelik yaptırımlarda nükleer anlaşma öncesine geri dönüyor.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, 5 Kasım'da devreye girecek yaptırımlara ilişkin açıklama yaptı.

Pompeo, "2015 yılında kaldırılan tüm yaptırımlar geri geliyor" dedi. Sekiz ülkenin İran'a yönelik yaptırımlardan muaf tutulacağı ancak bu durumun geçici olacağı belirtildi.

DÖRT ÜLKE AÇIKLANDI

ABD'nin geçici olarak İran yaptırımlarından muaf tuttuğu dört ülke, Çin, Japonya, Hindistan ve Güney Kore olarak sıralanıyor. ABD, İran yaptırımlarından muaf tuttuğu diğer dört ülkeyi ise henüz açıklamadı.

İran'a yaptırımlardan geçici olarak muaf olacak diğer 4 ülkenin isimlerinin Pazartesi günü açıklanması bekleniyor.

AB'YE MUAFİYET YOK

Pompeo, ayrıca Avrupa Birliği'ne hiçbir muafiyet tanınmayacağını kaydetti.

İRAN'DAN YANIT

İran devlet televizyonu El Alem'e konuşan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, "ABD, cesur ve büyük milletimize karşı herhangi bir tedbir uygulayacak yetkinliğe sahip değil. Biz, ABD yaptırımları altında, ülkemizin ekonomisini yürütebilecek bilgi, birikim ve kapasitemiz vardır" dedi.

Yaptırımların İran'ı etkilemeyeceğini savunan Kasımi, "ABD'nin İran öznelindeki ekonomik ve siyasi hedeflerine bu tip yaptırımlarla ulaşama ihtimali yoktur" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’DEN AÇIKLAMA

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "(İran'a yaptırımlar) Türkiye'nin muafiyet gösterilecek ülkeler arasında olduğunu biliyoruz. Ancak detaylar henüz elimize ulaşmadı" dedi.

Dönmez, "Bu pozitif açıklamadan (ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun İran açıklamaları) dolayı memnuniyet duyuyorum" ifadelerini kullandı.

Yeni yorum ekle