Ana içeriğe atla

ABD, Operasyonlar başladı, SDG yerel müttefigimiz

Amerika

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Suriye’de IŞİD’in elinde tuttuğu son bölgelere operasyonlar başlattıklarını belirterek, “IŞİD’in Suriye’de toprak kontrol etmesinin ve halkı terörize etmesinin sonuna geliyoruz.” ifadesini kullandı.

Sözcü Nauert, Suriye’de IŞİD’e yönelik gerçekleştirdikleri operasyonlara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Nauert, yaptığı açıklamada “ABD, Küresel Koalisyon, yerel müttefikler ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG), IŞİD’in elinde bulundurduğu son bölgelere operasyonlar başlatıyor.” ifadelerini kullandı.

Çatışmaların zorlu geçeceğini öne süren Nauert, ABD’ye, koalisyona ve yerel güçlere yönelik bir saldırı olması durumunda bu güçlerin savunulacağı vurgusu yaptı.

“Sınırların “IŞİD’a karşı güvenli olmasını sağlayacağız”

Nauert, sözlerine şöyle devam etti:

“NATO müttefikimiz Türkiye, partnerlerimiz İsrail, Ürdün, Irak ve Lübnan’la birlikte hareket ederek bu ülkelerin sınırlarının “IŞİD’a karşı güvenli olmasını sağlayacağız. “IŞİD’tan temizlenen bölgelerin istikrarı için bölgesel partnerlerimizden daha fazla güç desteği, materyal ve kaynak desteği isteyeceğiz. Başkan’ın da (Donald Trump) Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la yaptığı görüşmede belirttiği gibi Suriye’de kalıcı ve güçlü ayak izimizi bırakacağız. Bu şekilde “IŞİD’tan temizlenen bölgelerin (Beşşar) Esed rejimi ya da İranlı destekçileri tarafından sömürülmesine izin vermeyeceğiz.”

Cenevre sürecinin tekrar canlandırılacağına vurgu yapan Nauert, “ABD, gelecek politik anlaşmalarda Sünni Araplar, Kürtler, Hristiyanlar, Türkmenler ve diğer azınlıklar dahil olmak üzere bütün Suriyelilerin isteklerinin karşılanması için çalışacaktır.” dedi.

SDG, GÜN İÇERİSİNDE AÇIKLAMIŞTI!

SDG, TSK’nın Afrin’deki operasyonu nedeniyle askıya alınan operasyonlarını yeniden başlatacaklarını açıklamıştı.

Buna göre, Deyr i Zor’daki IŞİD kalıntılarına karşı harekete geçilecek.

SDG’nin bölgedeki operasyonları, Türkiye’nin Afrin harekâtı sırasında askıya alınmıştı. ABD’li yetkililer, çok sayıda SDG üyesinin Afrin’e gittiğini açıklamıştı.

Yeni yorum ekle