Ana içeriğe atla

Washington, Türkiye Amerika ilişkileriyle ilgili olarak “durum ciddi ve vahim Senatonun Sabrı Taşıyor

Amerika

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nda askeri danışman Yarbay Rich Outzen, Türkiye Amerika ilişkileriyle ilgili olarak “durum ciddi” dedi, kongrenin sabrının taşmak üzere olduğunu söyledi.

Washington Enstitüsü adlı düşünce kuruluşunca düzenlenen panelin konusu erken seçimler, Suriye ve Türkiye’nin zorlukları ve karşılaştığı risklerdi. Panele Amerika Dışişleri Bakanlığı’nda askeri danışman olan Yarbay Rich Outzen, düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nden Aaron Stein ve Ortadoğu Enstitüsü’nden Gönül Tol katıldı. Panelin moderatörlüğünü de Washington Enstitüsü’nden Soner Çağaptay yaptı.

Amerika’nın Sesi’nden Serhan Akif Akyıldız’ın haberine göre; Outzen, panelde Türkiye’yle Amerika arasında son dönemde yaşanan sorunlara dikkat çekti. Tarihten örnekler vererek Türkiye’yle Amerika arasında daha önce gergin dönemler yaşandığını hatırlatan Outzen, yine sıkıntılı bir dönemden geçildiğini söyledi.

“Önemli değişikliğe neden olacak”

Outzen, “Çok açık, sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Bunun için iki faktörden bahsettim. Birincisi Amerikan vatandaşlarının ve diplomatik çalışanlarının tutuklanması. Rahip Brunson artan endişelerden biri. Günün sonunda biz büyük bir gücüz ve Türkiye’nin de büyük bir dostuyuz. Vatandaşlarımız tutuklanmamalı. 2003’te Irak’ta Türk özel güçlerin yakalanması nasıl bir hataysa bu da öyle bir hata. Bu, karar alma konumundakileri sorunları çözmek için gizli diplomasi yürütenlerden uzaklaştırabilir. İkinci konu da S-400’lerle ilgili. Amerika müttefiklerine en iyi yüksek teknolojili savunma parçalarını önerir. Sorun füzeler değil, radar. Düşünün, birçok Rus yapımı bilgisayar ve sensörlerle donatılmış büyük bir Rus radarı. Çok gelişmiş teknolojilerimizi izleme olanağına sahip. Bu, şu anda geliştirilmekte olan koşullarda önemli değişikliğe neden olacak” dedi.

“Sabır taşıyor”

Outzen, Kongre’nin sabrının taşmakta olduğuna dikkat çekti ve durumu çok ciddi olarak niteledi.

Outzen, “S-400’ler ve tutuklamalar, sabır taşıyor. Bu, Türkiye’nin düşüncelerine değer vermediğimizden değil. Türkiye kendi gerekçelerini anlattı. Muhtemelen Kongre bizim dışişleri bakanlığında bu konularla ilgili yaptığımızdan tatmin olmuş durumda değil. Türkiye’nin dostları olarak bu durumda yapacağımız en iyi şey bu iki konunun Kongre için ne kadar önemli hale geldiğini iletmek. Bu ilişkileri hem asker olarak hem de akademisyen olarak 1990’dan bu yana takip ediyorum. Bu ciddi bir durum” dedi.

Yeni yorum ekle