Ana içeriğe atla

Avrupa Parlamentosu Başkanı Kürdistan ve Irak’ın birlikte, barış içinde yaşamasını istiyoruz

Avrupa

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonoi Tajani, Kürdistan ve Irak’ın birlikte, barış içinde yaşamasını istediklerini söyledi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nde gazetecilere açıklamada bulunan Antonoi Tajani, Kürdistan ve Irak’a mesaj verdi.

K24 muhabirinin, Kürdistan ve Irak’ta yapılan seçimler ile yeni kurulacak hükümetlerle ilgili konunun gündeme gelip gelmediğiyle ilgili sorusu üzerine Tajani, “Toplantıda bu konuyu konuşmadık ancak hepsine mesajımız; barış, istikrar diyalog ve bütün tarafların birlikte yaşamasıdır. Ki bütün dünyada istikrar sağlanabilsin” yanıtını verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da K24 muhabirinin, “Irak’ta kurulacak yeni hükümetle ilgili mesajınız nedir” sorusuna, “Hükümeti kurmakla görevli yeni başbakan adayına bir mesajım var. Kendisi iyi derecede Fransızca biliyor. Ona, gelecekte Irak’ın yeniden inşası ve her alanda iyi bir şekilde birlikte çalışmayı ümit ettiğimizi söylemek istiyorum” cevabını verdi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan AB Liderler Zirvesi’nde İngiltere’nin AB’den çıkışı (Brexit), mülteciler ve Avrupa’nın güvenliği konuları ele alınıyor.

Yeni yorum ekle