Ana içeriğe atla

Nadia Murad’tan Afrin için acil eylem çağrısı

Batı Kürdistan

Birleşmiş Milletler (BM) İyi Niyet Elçisi Nadia Murad, Afrin’de sivillerin yaşamlarından endişe duyulduğunu belirterek, sorununun çözümü için uluslararası kuruluşların devreye girmesini istedi.

Terör örgütü DAİŞ’in Şengal’i işgali sırasında örgüt tarafından esir alınan ve uzun bir esaret sürecinin ardından kaçmayı başararak DAİŞ’in vahşetini dünya gündemine taşıyan Ezidi Kürt kızı Nadia Murad, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden Afrin operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin yürüttüğü Afrin operasyonunda şuana kadar 200 sivilin hayatını kaybettiğini öne süren Nadia Murad, hayatını kaybedenlerden 3’ünün Ezidi olduğunu aktardığı açıklamasında, “Mezarlar, mabetler ve kutsal dini yerler yıkılmış ve camiler devrilmiş. Halkın mal ve mülkleri talan edilmiş” ifadelerine yer verdi.

Nadia Murad, “Afrin’in acilen sağlık hizmetlerine ihtiyacı var. BM’ye, Avrupa Birliği, BM Güvenlik Konseyi ve tüm taraflara sesleniyorum: Sivil haklarına saygı duyun ve ateşkes için çalışın. Ayrıca, BM insan hakları ve derneklerine de sesleniyorum, ihtiyacı olan yerlere İlaç ve yemek yardımı gönderin” dedi.

Yeni yorum ekle