Ana içeriğe atla

İtalya'dan Irak ve Kürdistan kararı

Bölgeler

İtalya Savunma Bakanı Elisabetta Trenta, ülkesinin Irak’taki askeri birliklerini çekmeye hazırlandığını açıkladı. İtalya’nın Kürdistan Bölgesine insanı ve askeri desteği devam edeceği açıklandı.

Geçtiğimiz günlerde Erbil ve Bağdat’ta temaslarda bulunan İtalya Savunma Bakanı Elisabetta Trenta, Roma hükümetinin Ortadoğu’ya dair yeni bir stratejisinin olduğunu söyledi.

Ülkesinin Ortadoğu stratejisi çerçevesinde Irak ve Kürdistan’da diplomatik temaslarda bulunduğunu kaydeden Trenta, İtalyan askerlerin ülke dışına gitmelerinin amaç olmadığını, amacın başarı olduğunu belirtti.

İtalyan askerlerinin bir kısmının Musul Barajında görev yaptığını dile getiren İtalya Savunma Bakanı, söz konusu askerlerin Mart ayında görev sürelerinin dolacağını ifade etti.

Dün Erbil’de Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüştüğünü söyleyen Trenta, Kürdistan Hükümeti, Peşmerge ve Kürdistan halkına teşekkür ederek, “Peşmerge cesur bir şekilde IŞİD’e karşı savaştı. İtalya’nın Kürdistan Bölgesine insanı ve askeri desteği devam edecek" demişti.

Trenta, Kürdistan Hükümeti’ne, Kürdistan ve Musul barajındaki İtalyan güçleri ile koordineli çalıştıkları için de teşekkür etmişti.

Yeni yorum ekle