Ana içeriğe atla

Bağdat'ın yeni Kürdistan bütçesi planı!

Ekonomi

Bağdat yönetimi, 2018 yılı bütçe yasa taslağında Kürdistan için yüzde 12.67’lik pay ayırmasının ardından yaşanan sorunlar nedeniyle bütçe sorununun çözümü için yeni arayışlara yöneldi.

Irak Parlamentosu Ekonomi Komisyonu Üyesi Necibe Necib, Irak Hükümetinin 2018 yılı bütçe tasarısında Kürdistan için yüzde 12.67’lik pay ayırmasının Kürdistan Fraksiyonunun parlamento oturumlarını boykot etmesine neden olmasının Bağdat yönetimini yeni arayışlara yönlendirdiğini söyledi.

Kurdistan24’e konuşan Irak Parlamentosu Ekonomi Komisyonu Üyesi, Kürt Parlamenter Necibe Necib, Irak ticaret ve planlama bakanlıklarının yaptığı son çalışmalara göre Kürdistan nüfusunun Irak nüfusunun yüzde 14’ünü oluşturduğu ve Kürdistan’ın bütçe payının yüzde 14’e çıkarılması için çalışma başlatıldığını belirtti.

Kürdistan’da maaş ve kurumların bütçe sorununun olduğunu kaydeden Necibe Necib, Erbil yönetiminin yüzde 17’nin altında belirlenecek bütçe rakamını kabul etmediğini ve Kürdistan bütçesinin anayasaya uygun bir şekilde yüzde 17 olarak belirlenmesi için Bağdat’ta her türlü çabayı gösterdiklerini ifade etti.

Yeni yorum ekle