Ana içeriğe atla

ABD: SDG ortağımızla önemli görüşmeler içindeyiz

Amerika

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararına tepki olarak istifa eden eski Savunma Bakanı James Mattis’in yerine vekaleten atanan Patrick Shanahan “Kuzeydoğu Suriye’deki ortaklarımız Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile önemli görüşmeler içindeyiz” dedi.

Patrick Shanahan’ın ‘bakan vekili’ sıfatıyla düzenlediği ilk basın toplantısında gündem maddeleri Suriye ve Venezuela oldu.

Suriye’de en karmaşık denklemin SDG kontrolündeki kuzeydoğuda olduğuna işaret eden Shanahan, “Pek çok tartışmalı konu var ama dosyaya bakanların çözüm bulunacağına dair güveni yüksek” ifadelerini kullandı.

Shanahan’ın basın toplantısında şöyle devam etti:

“Henüz çekilmenin erken aşamalarındayız. Planlanmış, koordine edilmiş ve disiplinli bir çekilme olacak” diyen Shanahan, “IŞİD artık Suriye’de yönetim gücünü kaybetmiş durumda. IŞİD liderliğinin büyük bölümünü ortadan kaldırdık. Mali kaynaklarını büyük ölçüde zayıflattık. Artık kilit bölgeleri kontrol etmiyorlar. Bundan iki yıl önce kontrollerinde olan toprakların yüzde 99.5’luk bölümü Suriyelilere geri verildi. Birkaç hafta içinde bu oran yüzde 100 olacak.”

“Karmaşık ve riskli bir sınır hattı var”

İlgili taraflarla görüşmelerin devam ettiğini belirten Shanahan, “Kuzeydoğu Suriye karmaşık ve riskli bir sınır. Sınırın bir tarafında 3.5 milyon mülteci var, diğer tarafında ise büyük sayıda yerlerinden edilmiş kişi var. Askerden askere pek çok konuşma oluyor, dışişleri bakanlıkları arasında da keza.

Özel Temsilci Büyükelçi James Jeffrey şu an bölgede. Suriye’nin bu bölgesine destek için Avrupa başkentlerinde devam eden çok önemli görüşmeler var. Aynı şekilde kuzeydoğu Suriye’deki ortaklarımız SDG ile önemli görüşmeler içindeyiz.”

Yeni yorum ekle