Ana içeriğe atla

ABD'den Türkiye'ye NATO ayarı: Bu çatı altında sadece NATO silahları satın alınır

Amerika

ABD Dışişleri Sözcüsü, “NATO çatısı ve NATO anlaşmaları altında sadece NATO’daki ortaklarınızla uyumlu silahlar satın almanız beklenir.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alımıyla ilgili  yeni açıklamada bulundu.

Günlük basın toplantısında konuşan Sözcü Heather Nauert, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasına karşı F-35’lerle ilgili yaptırımla cezalandırılması tasarısıyla ilgili soru üzerine Türkiye’nin bir NATO ülkesi olduğunu hatırlattı. “NATO çatısı ve NATO anlaşmaları altında sadece NATO’daki ortaklarınızla uyumlu silahlar satın almanız beklenir” diyen ABD Dışişleri Sözcüsü,  “S-400’ün NATO ile uyumlu olduğunu düşünmüyoruz” dedi.

”Elbette ki Türkiye’yle sağlam bir savunma ve ekonomik işbirliğimiz sözkonusu ve bu noktada kendilerine bu savunma sistemi konusundaki kaygılarımızı aktarmayı sürdüreceğiz” diyen Nauert, ABD’nin kaygılarını Türk yetkililerle yürütülen görüşmelerde dile getirdiğinin altını çizdi. Nauert bununla birlikte bu meselenin ABD’nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) ile ilgili olmadığını, NATO’nun uyumluluğuyla ilgili olduğunu ve bu kapsamda yaptırım uygulanmadığını dile getirdi.

Türkiye, 2.5 milyar dolar karşılığında S-400 almak üzere Moskova ile anlaşmıştı. Sistemin teslimatının 2020’ye dek yapılması bekleniyor.

Yeni yorum ekle