Ana içeriğe atla

ABD'li Senatör: Kürtlere ihanet etmemeliyiz!

Amerika

Eliot Engel, Dışişleri Komitesi’nin Çarşamba günkü oturumunda Mike Pompeo'ya hitaben, “Başkan Trump’ın Suriye’den çıkacağımız konusundaki açıklaması konusunda çok endişeliyim” ifadelerini kullandı.

ABD güçlerinin yabancı ülkelerde gereksiz yere meşgul olmasını istemediğini belirten Engel, bununla birlikte, “Suriye’den çıkmak, uzun yıllardır bize sadık olan müttefiklerimiz Kürtlere ihanet etmektir. Kürtlere ihanet etmemeliyiz” şeklinde konuştu.

Engel, ABD’nin Suriye’den çekilmesinin İsrail’e de sorun yaratacağını, çünkü “çekilmenin İran rejimini İsrail’in sınırına getireceğini” belirtti.

Pompeo Engel’in istediği teminatları vermemekle birlikte, Engel'in istediği hedeflere, planlanan geri çekilme koşulları altında ulaşılabileceğini (bunun Suriye'nin doğusunda 400 kişilik Amerikan birliğini, Fransız ve İngiliz kuvvetleri tarafından desteklenecek şekilde bırakacağını) belirtti.

Pompeo, “James Jeffrey, Türkiye ve Kürtlerle birlikte çalışıyor, böylece IŞİD'in yok edilmesine yol açan ihtiyatı sürdürmeye devam edebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kürtlere sempati besliyorum

Engel, K24’e yaptığı açıklamada, “Kürtlere karşı büyük bir sempatim var, onlar kendi topraklarının sahibidir” şeklinde konuşmuştu.

Eliot Engel, 25 Eylül 2017’de gerçekleşen Kürdistan bağımsızlık referandumuna destek veren isimlerden birisi.

Referandumdan önce bağımsız Kürdistan’a destek mesajı veren Engel, “Kürtler on yıllardır böyle bir kampanyanın başlamasını bekliyordu. Bu şaşılacak bir durum değildir. Kürtler kendi kaderlerini tayin etmek istiyor” ifadelerini kullanmıştı.

Engel, eski ABD Başkanı Barack Obama’ya da, “Filistinlilerin olduğu gibi, kendi kaderini tayin etmek Kürtlerin de hakkıdır” demişti.

 

Yeni yorum ekle