Ana içeriğe atla

Kürt pizzacıya ABD'den ödül

Amerika
Ellis Island Honors Society ve Amerikan Göçmen Cemiyeti tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen, ''Beacon Awards'' töreninde başarılı göçmenlere ödül verildi.

Amerikan Göçmen Cemiyeti Başkanı Murat Köprülü, ilk kez düzenlenen bu ödül töreninin çok önemli bir girişim olduğunu belirterek, ABD'deki genç göçmenleri ve yeni girişimlerde bulunanları ödüllendirmek istediklerini söyledi.

Daha önce New York Valisi Andrew Coumo'dan iki, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio'den bir, New York Senatörü ve Senato Azınlık Lideri Demokrat Chuck Schumer'dan bir olmak üzere birçok kuruluştan toplam 12 ödüle layık görülen ve New York'ta yaşayan Kürt pizzacı Hakkı Akdeniz’e başarılı göçmen ödülü verildi.

New York'ta 7 şubesi bulunan, Hollywood ünlülerinin sıklıkla ziyaret ettiği "Champion Pizza" dükkanının sahibi ve Diyarbakır Silvanlı Hakkı Akdeniz yoksullara ve evsizlere yaptığı yardımlarla da biliniyor.

Ödül töreninde birlikte oturduğu içlerinde CEO'ların da olduğu insanların hiçbirinin kendisinin bir zamanlar evsiz olduğunu bilmediğini anlatan Akdeniz, ödülünü aldıktan sonra yaptığı açıklamada, ''2001 yılında ABD'ye geldiğimde cebimde bir dilim pizza alacak bir dolarım yokken bugün şimdi her çarşamba evsizlere, ihtiyaç sahiplerine yüzlerce dilim pizza, ayakkabı, kıyafet götürüyoruz. Ne kadar verirsem o kadar çok kazanıyorum'' dedi.

Akdeniz, ödülü alırken anlattığı yaşam öyküsüyle de büyük alkış aldı.

Yeni yorum ekle