Ana içeriğe atla

Pompeo'nun 'İran halkının yanındayız' söylemine, Kürtler'den manidar cevap

Amerika
Kurdistan
İran

İran’daki benzin protestoları 100 kente yayılırken, ABD'den yapılan açıklamada protestoculara karşı güç kullanımı ve iletişim kanallarına getirilen kısıtlamalar kınandı. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "ABD İran halkının rejime karşı barışçıl protestosunu destekliyor" açıklaması yapınca Kürtlerden manidar yanıt geldi.

Pompeo'nun kişisel Twitter hesabından yaptığı, "İran halkına daha önce de söylediğim gibi, Amerikan Birleşik Devletleri sizinledir" paylaşımının altına yüzlerce yorum geldi.

Çoğunluğu Kürt kullanıcılardan gelen yorumlarda, “Evet, Kürtlere ne yaptığınızı Kerkük ve Rojava'da gördük!" tepkisi gösterildi.

DW Türkçe'nin aktardığına göre Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Tahran yönetimi "fanatik bir şekilde nükleer silah ve füze programını sürdürmek ve terörü desteklemek"le suçlanarak "Onurlu bir halk, egemen sınıf kendi halkına sırtını dönüp kişisel güç ve zenginlik peşine düştüğünde neler olacağının bir diğer öğretici örneği haline gelmiştir" ifadelerine yer verildi.

İrna'da yer alan habere göre İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Musevi ise, Pompeo'nun açıklamalarını, "İran'ın bazı şehirlerinde kaos çıkaran unsurları desteklemek" olarak yorumladı.

Musevi, "Bu tür insanların desteklediği tahripkar unsurların eylemleri, İran'ın anlayışlı halkının yöntem ve ilkeleri ile asla bağdaşmamaktadır" ifadesini kullandı.

Pompeo'nun İran'ın iç işlerine karışmasını kınadıklarını açıklayan Musevi, "Saygın İran halkı, bu tür iki yüzlü ifade ve açıklamaların hiçbir sadakat ve doğruluğu olmadığını iyice biliyor" diye konuştu.

 

2 Yorum

Yorumlar

Yeni yorum ekle