Ana içeriğe atla

Rojava heyeti 'güvenli bölge' gündemiyle ABD'ye gitti

Amerika
Rojava

Kuzey ve Doğu Suriye heyeti, Anayasa komitesi ve ‘Sınır Güvenliği’ çalışmaları kapsamında birtakım temaslarda bulunmak üzere ABD’ye gitti.

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ehmed, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Yürütme Kurulu Eşbaşkan Yardımcısı Elizabet Gewriye ile Kuzey ve Doğu Suriye’den bazı yetkililerin de yer aldığı heyet birtakım temaslarda bulunmak üzere ABD’nin başkenti Washington’a ulaştığı bildirildi.

ANHA'da yer alan habere göre heyetin, Suriye’de yeni anayasa komitesi çalışmaları ve ‘sınır güveliği’ konularında ABD’li yetkililerle görüşeceği belirtiliyor. 

Anayasa komitesi çalışmalarına ilişkin konuşan MSD Yürütme Kurulu Eşbaşkanı İlham Ehmed, şöyle dedi:

“Anayasa komitesinin kurulması Astana ülkeleri tarafından onaylandı ve üçlü zirvede (Rusya, Türkiye ile İran) duyuruldu. Bu anayasa komitesinin Suriye halkı için hiçbir meşruiyeti bulunmuyor. Bölge temsilcilerinin bu çalışmadan uzak tutulması Suriye’nin geleceği için büyük tehlikeler ortaya çıkaracaktır.” 

Suriye’de yeni komploların hazırlandığına ve bu komitenin İdlib’de ateşkes karşılığında oluşturulduğuna dikkat çeken Ehmed, Suriye halkını yönetmek isteyen ülkelerin amaçları doğrultusunda bu anlaşmanın yapıldığını, bu anlaşmanın Suriye halklarının çıkarlarına göre olmadığını belirtti.

ABD’li yetkililerle ‘Sınır Güvenliği’ konusunda da birtakım görüşmeler gerçekleştirileceğini aktaran İlham Ehmed, “Göçmen dosyasını, Avrupa ülkelerinden para almak için baskı aracı olarak kullanan Türkiye, şimdi de Kuzey ve Doğu Suriye’yi işgal etmek için göçmenleri kullanıyor. Türkiye’de yaşayan 3 milyon Suriyeli göçmeni bölgeye yerleştirip bölge kimliğini yok etmeyi ve demografiyi değiştirmeyi amaçlıyor. Türkiye, Efrîn’deki senaryoyu Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerinde ‘sınır güvenliği’ adı altında tekrarlamaya çalışıyor” dedi.

Yeni yorum ekle