Ana içeriğe atla

Trump'tan NATO Zirvesi sonrası ilk açıklama

Amerika

NATO üyesi ülkelerin liderlerinin gerçekleştirdiği zirvanin ardından Donald Trump ve Angela Merkel ortak bir basın açıklaması yaptı.

NATO Zirvesinin sonuç bildirgesinde "Çin'in artan nüfuzu ve uluslararası politikalarının ortaya çıkardığı fırsat ve sınamaları ittifak olarak birlikte ele almalıyız" denildi.

Deklarasyonda ayrıca "ABD dışındaki müttefiklerin savunma harcamaları 5 yıldır artıyor. Savunmaya 130 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı" ifadeleri yer aldı. NATO Zirvesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump ve Almanya Başbakanı Angela Merkel gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Trump şöyle konuştu:

Başarılı bir NATO toplantısıydı. Türkiye, NATO üyesi olarak iyi iş çıkarıyor. Trudeau çok iyi birisi, ama yüzde 2'lik ödemeyi yapmadığını söyledim, bundan çok memnun olmadı, ama Kanada'nın parası var, yapacak bir şey yok.

İran'a yaptırımları Merkel'le konuşacağım. Ticaret duvarlarını AB yarattı, bunun hakkında konuşacağız, çözeceğimizi düşünüyorum. AB ile sözkonusu olan, daha zor anlaşma.

Çin'le müzakereler çok iyi gidiyor, neler olacağını göreceğiz. Çin'in 5G altyapısının güvenlik tehlikesi oluşturduğu düşüncem değişmedi. İtalya lideriyle bunu görüştüm, kimle görüşsem kullanmayacağını söylüyor, ama her liderle tek tek konuşamam ki.

(Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un geç kalmasıyla Trump'ın kendisiyle basın toplantısını 40 dakikaya uzatmasına bağlayarak dalga geçtiğini gösteren video) Videoyu izledim, Trudeau ikiyüzlü davrandı.

Yeni yorum ekle