Ana içeriğe atla

Washington Times: Irak'ı bir arada tutma dönemi bitti, Kürdistan işgal edilmiştir

Analizler

The Washington Times, ABD Başkanı Donald Trump'ın IŞİD'le mücadele özel temsilcisi Brett McGurk'ın Barack Obama dönemi diplomatı olduğunu ve ABD'nin Irak'ta politik olarak İran'a yenilmesinin başat mimarının McGurk olduğunu savunan bir yazı yayımladı.

Rachel Avraham imzalı analizde, McGurk'ın Obama'nın başarısız Irak politikasını izlemeye devam ettiğini ve bunun için çalıştığı ifade ediliyor.

McGurk'ın, ABD'nin Kürdistan 'bağımsızlık referandumu'na karşıtlığının tek sorumlusu olduğunun vurgulandığı analiz haberinde Rachel AvrahamMcGurk'ın İran'ın müttefikleriyle Kerkük'ü istila etmesi ve Kürdistan'a saldırmasına karşı ABD'nin sessizliğinin de mimarı olduğunu ifade ediyor.

AvrahamTrump'ın artık Obama'nın etkisinden kurtulması ve kendisine yeni bir elçi bulmasının zamanının geldiğini yazıyor.

"IRAK'I BİR ARADA TUTACAK DİKTATÖR DÖNEMİ SONA ERDİ"

Obama'nın Irak stratejisinin, ABD'nin güçlerini birleşik bir Irak'tan olabildiğince çabuk çekmesini öngördüğü için sorunlu olduğunu dile getiren Rachel Avraham, bu yaklaşımın tarihsel boyutta asıl probleminin Irak'ın yapay bir şekilde Avrupalı ​​sömürgeciler tarafından kurulması olduğunu ve Sünni, Şii ve Kürtleri zorla bir arada tutabilecek Saddam Hüseyin gibi bir diktatörün Irak'ta işbaşına getirilmesi olduğunu belirtti.

"ABD'NİN IRAK'TAN ÇEKİLMESİ İRAN VE IŞİD'E FIRSAT VERDİ"

Obama'nın ABD gücünü Irak'ta çekmesi ardından Irak'ın, İran ve IŞİD tarafından ele geçirilmesi gereken bir alan haline geldiğine vurgu yapan Avraham, şunları yazdı:

"Trump, Obama'dan daha iyi olduğunu iddia ediyor ancak McGurk'ı görevde tuttuğu ve Obama'nın başarısız Irak politikasını izlediği sürece, onun politikası Obama'nınkinden daha iyi olmayacak.

Ayrıca Trump'ın, Saddam gibi bir diktatörün birleşik bir Irak'ı kontrol ettiği günlerin bittiğini ve Irak birliğini korumak için yapılan herhangi bir girişimin İran'ın bölgeyi ele geçirmesi ile sonuçlanacağını bilmesi gerekiyor

Yeni yorum ekle