Ana içeriğe atla

AB Temsilcisi Mogherini: Suriye’deki tüm oluşumlar müzakerelere katılmalı

Avrupa

 Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Temsilcisi Federica Mongherini, Suriye’de bulunan tüm oluşumların müzakerelere katılması gerektiğini söyledi.


Federica Mongherini, Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Kurdistan24 muhabirinin sorularını yanıtlayan Mongherini yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler (BM) başkanlığındaki Cenevre görüşmelerinde siyasi diyalog yürütülmesi gerekliliğine vurgu yaparak sorunların çözüme kavuşturulması ve düzenlenecek görüşmelere Suriye’de bulunan tüm azınlıkların katılması gerektiğini söyledi.


Mongherini, sorunların çözülmesi için bir konferans yapma hazırlığında olduklarını belirterek, “ Sadece insani yardım yapmıyoruz, halk için de üzülüyoruz” dedi.


Ortak basın toplantısında Kurdistan24’ün sorularını yanıtlayan Chrystia Freeland de, Suriye krizindeki çözümde azınlıkların ve Kürtler’in katılmasına ilişkin olarak “ Yalnızca yardım ve diyalogla sorunlar çözülebilir.” diyerek Mongherini’nin açıklamalarına katıldığını söyledi. Freeland, yapılacak olan Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) toplantısına da değinerek bunun iyi ve başarılı bir toplantı olacağı inancını taşıdığını söyledi.


Freeland, Kanada’nın Suriye’ye yaptığı yardımlar dışında şu anda 48 bin Suriyeli mülteciye de ev sahipliği yaptığını açıkladı.

Yeni yorum ekle