Ana içeriğe atla

Almanya’da gözaltına alınan Katalan lider Puigdemont serbest bırakıldı

Avrupa

Almanya’da geçtiğimiz hafta gözaltına alınan Katalan lider Carles Puigdemont, serbest bırakıldı. Alman eyalet mahkemesi, Puigdemont'un İspanya'ya iade edilmesi talebini de reddetti.

İspanya Yüksek Mahkemesi'nin Avrupa çapında tutuklama kararı çıkarmasının ardından Almanya'da gözaltına alınan Katalan lider Carles Puigdemont için eyalet mahkemesi savcılığın 'tutuklayıp iade' talebine rağmen serbest bırakılması kararını verdi.

Ne olmuştu?

55 yaşındaki Puigdemont 25 Mart tarihinde gözaltına alınmıştı. Savcılık ayrıca İspanya'nın çıkardığı Avrupa tutuklama emri konusunda da ayrıntılı inceleme yapılmasını istedi. Carles Puigdemont halkı isyana teşvik ve yasa dışı referandum düzenlemekle suçlanıyor.

Alman savcılar ayrıca bu süre içinde de Puigdemont'nun tutuklu kalmasını talep etmişti.  Sonbaharda Brüksel'e giden Carles Puigdemont İspanya tarafından çıkartılan yakalama emri doğrultusunda 25 Mart'ta Almanya'nın Schleswig-Holstein eyaletinde gözaltına alınmıştı. İspanya'da yargı, Puigdemont'yu isyan başlatmakla suçluyor. Puigdemont ise İspanya Yüksek Mahkemesi'nde başvurarak hakkındaki "isyan" ve "kamu gelirlerini kötüye kullandığı suçlamalarına" itiraz etmişti. Puigdemont, Katalonya'nın İspanya'dan bağımsızlığı için 1 Ekim'de yapılan referandumda şiddet olayları meydana gelmediği için "isyan" ile suçlanamayacağını savunuyor.

Madrid yönetiminin yerel hükümeti azlederek Katalonya'yı merkezi hükümete bağlamıştı. Ancak Aralık ayındaki yerel seçimlerde Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı partiler yeniden çoğunluğu kazanmıştı.

Yeni yorum ekle