Ana içeriğe atla

Hollanda Mahkemesi, Rütbeli bir TSK mensubunun sığınma talebini Kürtlere karşı,insanlığa karşı suçlar işlediği gerekçesiyle reddetti

Avrupa

Hollanda Mahkemesi, rütbeli bir TSK mensubunun sığınma talebini 1990’lı yıllarda Kürt bölgelerinde “insanlığa karşı suçlar” işlediği gerekçesiyle reddetti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) eski bir mensubu, Hollanda Göçmenlik ve Vatandaşlık Bakanlığı’na yaptığı sığınma başvurusu sırasında, kendisiyle yapılan mülakatlarda 1994 ve 1995 yıllarında Kürt bölgelerinde görev yaptığını anlattı.
Göçmenlik Bakanlığı, TSK’nin özellikle 1994 ve 1995 yıllarında Kürt bölgelerinde “insanlığa aykırı suçlar işlemiş” olduklarını gerekçe göstererek, sığınma talep eden askerin başvurusunu reddetti. Ret cevabının ardından askerin avukatı, kararı Amsterdam Bölge Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme insanlığa karşı işlenen suçlarda yalnızca özel kuvvetlerin sorumlu olduğunu ifade ederek, ret kararını kabul etmediğini açıkladı.
Göçmenlik bakanlığı: İnsanlığa karşı suçlar işlendi
Buna karşı Hollanda Göçmenlik ve Vatandaşlık Bakanlığı, kişinin “insanlığa aykırı suç işlediğinde” ısrar ederek bir üst mahkeme olan Danıştay’a başvurdu.

Yeni yorum ekle