Ana içeriğe atla

İsveç Parlamentosu’na Demirtaş önergesi

Avrupa

Sosyal Demokrat İşçi Partisi (SAP) Milletvekili Lawen Redar, yazılı bir soru önergesiyle HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunu İsveç Parlamentosu’nun gündemine taşıdı.

Lawen Redar, Demirtaş’ın serbest bırakılması için parlamentonun girişimde bulunması amacıyla hükümetin görevlendirilmesini istedi.

Evrensel’de yer alan habere göre Redar, 143 yıl hapis cezasına çarptırılması istenen Demirtaş’ın siyasi düşüncelerini açıkladığı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdiği için tutuklandığı değerlendirmesinde bulunduktan sonra AK Parti Hükümeti’nin hukuka aykırı olarak Demirtaş’ı cezaevinde tuttuğunu söyledi.

Redar, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sonuç olarak Demirtaş’ın tutuklama nedeninin hiç bir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde çoğulculuğu boğmak ve özgür siyasi tartışmaları sınırlamak olduğunu belirtti. AİHM oy birliğiyle Demirtaş’ın serbest bırakılmasını istedi” dedi.

Türkiye hükümetinin AİHM kararlarına uymayacağını açıkladığını belirten Redar, sözlerine şunları ekledi:

“Buna karşı İsveç güçlü bir tepki göstermeli. Demirtaş’ın özgürlüğüne kavuşması için parlamentonun karar almalı ve İsveç hükümetini görevlendirmeli. Bir hukukçu olarak bugüne kadar AİHM’nin tutuklu politikacılar hakkında çok net ve oybirliği ile karar aldığına ilk kez şahit oldum. Demirtaş’ın cezaevinde tutulması uluslararası hukuka aykırı. Temelsiz suçlamalarla tutuklandı. AİHM tüm bunları açıkça belirtti. Demirtaş’ın serbest bırakılmasına karar verdi.”

Soyal Demokrat İşçi Partisinin Demirtaş’ın son yapılan duruşmasına üç temsilci yolladığını söyleyen Rader, AK Parti hükümetinin İsveç ve diğer uluslararası gözlemcilerin duruşmalarda gözlemci olarak bulunmalarını engellemesini kınadıklarını ifade etti.

Redar, İsveç’te hükümetin kurulmasından sonra parlamentonun soru önergesini kabul etmesini ve Demirtaş’ın özgürlüğüne kavuşması için girişimde bulunmasını umduğunu sözlerine ekledi.

Yeni yorum ekle