Ana içeriğe atla

Macron: Türkiye ile YPG konusunda uzlaşmaya varmamız mümkün değil

Avrupa
Rojava

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” sözlerinin gölgesinde başlayan NATO Zirvesi sona erdi. Macron, zirvenin ardından yaptığı açıklamada Türkiye ile “terörizm” tanımı konusunda uzlaşmaya varmanın mümkün olmadığını söyledi.

NATO ülkelerinin YPG'yi “terör örgütü” olarak sınıflandırmaya hazır olmadığını söyleyen Macron "Bu konuda anlaşmadığımız açık. Ve sanıyorum bu konuda bir konsensüs bulunuyor" dedi.

Farklı siyasi ve askerî grupların aynı kaba konulamayacağını belirten Macron, kendisi açısından Türkiye ile konu hakkında bir uzlaşmaya varmanın ise mümkün olmadığına dikkat çekti.

Macron dün yaptığı açıklamada da "Aynı terörizm tanımına sahip değiliz. Türkiye'ye baktığımda, onlar şu anda bizimle omuz omuza IŞİD'e karşı savaşanlara karşı savaşıyor ve bazen de IŞİD bağlantılı gruplarla birlikte çalışıyorlar" ifadelerini kullanmıştı.

Bugün CNN'den Christiane Amanpour ile bir söyleşi gerçekleştiren ABD'nin NATO Büyükelçisi Hutchison, "Kendilerinin Suriyeli Kürt Hak Savunma Güçleri'ni (YPG) terörist olarak asla değerlendirmediklerini ve NATO ittifağı içerisindeki hiç bir üyenin de bunu dile getirecek bir argümanı kabul etmeyeceğini" vurgularken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'de "NATO ve Türkiye arasında kimlerin terörist olduğu konusunda bir anlaşmazlık var. NATO YPG'yi terörist olarak görmüyor aksine terörizme karşı mücadelede bir müttefik olarak kabul ediyor." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan zirve öncesinde yaptığı açıklamada NATO'nun YPG'yi “terör örgütü” kabul etmemesi halinde Türkiye'nin de Baltık Planı'nın karşısında duracağını dile getirmişti. 

 

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

 

Yeni yorum ekle