Ana içeriğe atla

Rojava Harekatı, Volkswagen'e Türkiye kararını değiştirdi

Avrupa
Türkiye

Türkiye'nin ölçüsüz teşviklerine rağmen Volkswagen, Türkiye'ye fabrika kurma planını erteledi. Erteleme nedeninin, Suriye başlatılan askeri harekat olduğu belirtildi.

Türkiye’ye fabrika kurmayı planlayan ve Türkiye tarafından önemli teşvikler verileceği konuşulan Volkswagen’ın, bu kararını ertelediği duyuruldu. Gerekçe olarak ise Suriye’ye başlatılan harekat gösterildi.

Almanya'nın önde gelen ekonomi gazetelerinden Handelsblatt, otomotiv devi Volkswagen'ın (VW) yeni fabrikasını Türkiye'de kurma kararını Suriye'de yürütülen askeri operasyon nedeniyle ertelediğini duyurdu.

Gazetenin, şirketin yönetim kurulu ve teftiş kurulundan kaynaklara dayandırdığı haberde, daha düşük maliyet, daha fazla ciro imkanı gibi nedenlerden dolayı iki kurulda da Türkiye seçeneğinin öne çıktığı, ancak Suriye'nin kuzeydoğusunda başlatılan askeri harekatın durumu tamamen değiştirdiği ve "Bu koşullar altında Türkiye için oylama yapılamayacağı” görüşünün ağır bastığı kaydedildi.

Endişeyle izliyoruz

Gazete, yeni fabrika için bir milyar euroyu aşkın yatırım planlayan şirketin, koşulların kestirilememesinden ve imaj kaybından çekindiği değerlendirmesinde bulundu. Şirket sözcüsü, Handelsblatt'a yaptığı açıklamada, yeni fabrikanın yeri ile ilgili kararın nihai aşamada olduğunu belirterek "durumu endişeyle izlediklerini” kaydetti.

Kapılar kapanmış değil

Gazete, ekonomik açıdan Passat ve Superb modellerinin üretimi için Türkiye'de karar kılındığını ve şirketin bu karardan dönmek istemediğini de kaydetti. Handelsblatt'a konuşan kaynaklar, dolayısıyla fabrika için yer seçiminde değişiklik beklemediklerini belirtti.

 

Yeni yorum ekle