Ana içeriğe atla

ABD'li Profesör: Suriye'de, Kürtleri tatsız bir gelecek bekliyor

Batı Kürdistan

Washington Enstitüsü Araştırmacısı Fabrice Balanche, Suriye’deki Kürtlerin geleceği konusunda iyimser olmadığını dile getirdi.

Suriye'nin kuzeyinde ülkenin neredeyse dörtte birini kontrol edin Suriyeli Kürtler birçok su, petrol ve gaz kaynağına ev sahipliği yapıyor. Bölgeyi kuzeydeki federal bir sistemle kontrol etmeyi umuyorlar ve Suriye'nin bütününün de aynı sistemle yönetilmesini istiyorlar.

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde Kürtlerin varlığına şiddetle karşı çıkması, IŞİD ile savaşta Kürtlerin en büyük müttefiği olan ABD'nin Suriye'den askerlerini çekme kararı alması ve Şam'ın bölgedeki kontrolünü barışçıl veya zor kullanarak tesis etmek istemesi nedeniyle Suriye'de Kürtleri zor bir süreç bekliyor:

"Suriye Kürtlerinin geleceği konusunda çok karamsarım. Türkiye, PKK’nın Suriye uzantısı olarak kabul ettiği PYD’nin öncülüğünde Suriye’nin kuzeyindeki özerk bir Kürt yönetiminin varlığını asla kabul etmeyecek ." şeklinde görüş belirten profesör Balanche, “Esad, Kuzey Suriye'deki Kürt kontrolünü kabul etmeyecek. Bunun yanısıra Rusya ve İran, ABD'nin Suriye'deki varlığını destekledikleri için Kürt’leri hain olarak görüyorlar ” dedi.

“ABD'nin Kürtleri olası bir Türk saldırısına karşı koruyacağını ve karşı duracağını sanmıyorum. Muhtemelen ABD askerleri hala Suriye’de olduğu ve IŞİD'e karşı kazanılan zaferden sonra Kürtler'in elde ettiği bir kaç aylık uluslararası koruma nedeniyle bu saldırı önümüzdeki bir kaç ay içinde gerçekleşmeyecek." şeklinde konuşan Profesör, ABD'nin Suriye'den çekilme kararının Kürtlere ve bölgeyi kontrolleri altında bulundurma amaçlarına büyük bir darbe olacağını vurguladı.

 

Yeni yorum ekle