Ana içeriğe atla

İnsan Hakları İzleme Örgütü ’den Türkiye’ye uyarı: Efrin’deki gruplar çığrından çıktı

Batı Kürdistan
İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türkiye destekli ÖSO’nun Efrin’i yağmalayıp, evleri yıktığını açıkladı. Yapılan açıklamada sivillerin zor şartlar altında yaşadığı, gıda ve suya ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Örgüt, Türkiye’ye ‘yağmayı durdurun’ çağrısında bulundu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Türkiye ve desteklediği ÖSO gruplarının askeri harekat düzenlediği Efrin’e ilişkin hazırladığı raporu açıkladı.

Rapora dair açıklama yapan HRW Ortadoğu Direktörü Lama Fakih, yerinden edilen Efrinlilerin Suriye rejim güçlerinin kontrolündeki bölgelere girişine de izin verilmediğini ve malları ile evlerinin yağmalandığını kaydetti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü raporunda Efrinlilerin rejim kontrolündeki alana girme karşılığında kendilerinden bin dolara varan miktarlarda rüşvet istendiği de belirtildi.

HRW’nin konuştuğu Nubul kasabasına gitmek isteyen bir Efrinli kendilerinden kişi başına 150 bin Suriye lirası (pond) istendiğini ifade etti.

Yiyecek ve su az, sağlık hizmeti yok

Yerel kaynaklar ışığında hazırlanan raporda sivillerin yiyeceğin, temiz suyun ve tıbbi malzemelerin yetersiz olduğu bölgelerde sıkışmış durumda olduğu belirtildi.

Açık havada yatmak zorunda kalan Efrinliler, sağlık hizmetlerinden de yoksun. HRW’ye konuşan bir doktor Til Rıfat bölgesinde sığındıkları alanda hiçbir tıbbi imkana sahip olmadıklarını ve tüm malzemelerini geride bırakmak durumunda kaldıklarını söyledi.

Efrin’den kaçmak zorunda kalan bir kadın da bulundukları yerde hiç ekmek olmadığını belirtti ve ekledi: “Bulgur yiyoruz, elektrik için jeneratör kullanıyoruz. Hamileyim ama ne ilaç var, ne de gidebileceğim bir hastane.”

‘Türkiye yağmacılığı durdurmalı’

İnsan Hakları İzleme Örgütü Ortadoğu Direktör Yardımcısı Lama Fakih, “Türkiye güçleri ve hükümet karşıtı silahlı gruplar Efrin’de çığrından çıkmış durumdaki yağmacılığa ve sivillerin mal mülklerini tahrip etmeye son vermeli, hükümet güçleri ise kaçmaya çalışanları engellemekten vazgeçmeli” dedi.

Yeni yorum ekle