Ana içeriğe atla

Rojava Kürtleri'nden Macron ile görüşmeye ilişkin açıklama

Batı Kürdistan
Avrupa

Aralarında HSD, YPG ve Rojava Özerk Yöneti’minden yetkililerin yer aldığı heyet Franda Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ile bir araya geldi. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Rojava heyeti, Suriye anayasa yazım sürecinfr Özerk Yönetim temsilcilerinin yer almasını desteklerini belirttiğini söyledi

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nden bir heyet Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Paris’te Westen Oteli’nde bir basın toplantısı düzenlendi.

Heyet adına konuşan Ebid Hamid El Mehbaş, bölgenin en büyük terör örgütünden kurtarıldığını ve bölgenin özgürleşmesi için büyük bedeller verildiğini belirterek, “11 bin şehit ve 22 bin yaralı verdik. Uluslararası Koalisyon da bu zaferin ortağıdır” dedi.

IŞİD örgütünün yenilgisinin 23 Mart’ta ilan edildiğini ancak bunun terörün sona erdiği anlamına gelmediğini belirten El Mehbaş, nihai zafer için uzun bir çalışma gerektiğini ifade etti ve “Bunun için Uluslararası Koalisyon’la daha fazla koordine gerekiyor” diye konuştu.

El Mehbaş sözlerinin devamında, “Bu zaferlerin elde edilmesinin ardından uluslararası toplum ve Fransa yönetiminde Özerk Yönetim’e siyasi destek sunmalarını talep ediyoruz. Ayrıca Özerk Yönetim temsilcilerinin Suriye anayasası yapım sürecinde yer almak istiyoruz. Özerk Yönetim, Suriyeli 5 milyon kişiyi temsil etmektedir. Hizmet ve yeniden inşa alanlarında da destek talebinde bulunduk” ifadelerini kullandı.

El Mehbaş, Özerk Yönetim’in karşılaştığı engellere ilişkin ise şunları söyledi: “Teröristlerin onlarca gizli hücresi var, ayrıca binlerce IŞİD ve ailesi Özerk Yönetim bölgelerinde. Bu nüfusun bölgede bulunması ve komşu ülke Türkiye’nin tehditleri tehlike yaratıyor. Eğer bölgeye bir saldırı gerçekleşirse bizim için ve tüm dünya için tehlike oluşturan bu kişiler cezaevlerinden kaçabilir.”

Rojavalı yetkili,  ellerindeki IŞİD üyelerinin  uluslararası yasalar ve sözleşmelere göre yargılanması için uluslararası bir mahkemenin kurulmasına destek verilmesi gerektiğini belirterek "Çünkü onlar Suriye topraklarında suç işlediler ve orada tutuklandılar” diye konuştu.

Macron ile görüşmelerine de değinen El-Mehbaş, “Fransa cumhurbaşkanı, Suriye anayasasının oluşturulmasında yer alması için Özerk Yönetim’e destek olunacağını belirtti. Bununla birlikte BM’nin Suriye krizinin çözümüne yönelik 2254 no’lu kararına da değindi” dedi.

El-Mehbaş, Macron’un Özerk Yönetim’e, hizmet ve inşa çalışmaları için maddi destekte de bulunacağını sözü verdiğini belirtti.

 

Yeni yorum ekle