Ana içeriğe atla

Kürt Savaşçılar dünyaca ünlü oyuna ilham kaynağı oldu

Rojava

Dünya çapında çok sayıda kullanıcısı olan "Call of Duty" isimli bilgisayar oyununun yeni versiyonunda yer alan karakterlerin YPG savaşçıları ve Suriye’deki Beyaz Miğferlerden ilham alınarak hazırlandığı öğrenildi.

"Call of Duty: Modern Warfare" adlı oyunun fragmanı dün yayınlandı. Modern vekalet savaşlarının konu alındığı oyunla ilgili tasarımcılar, savaşın 'ahlaki olarak gri' yönlerine yer verdiklerini söyledi.

Oyun, Ortadoğu'nun kurmaca Urzikistan bölgesinde geçse de, oyun yazarı Taylor Kurosaki, Los Angeles Times'a verdiği demeçte, oyun için ilhamı “Suriye iç savaşında YPG'nin IŞİD'e karşı verdiği mücadeleden” aldığını söyledi.

Oyunda YPG'lilerin tasvir edildiği bölümlerin yer alması bekleniyor.

“İsimsiz kahramanlara karşı adaletsizlik olurdu”

Kurasaki, "Savaşın bu görünmeyen yüzü gerçek ve bunu yok saymak berbat bir ihmalde bulunmak gibi hissettirirdi. Bunları yok saymak, bu savaşların isimsiz kahramanlarına karşı adaletsizlik olurdu" ifadelerini kullandı.

“Rusya'ya karşı savaş” senaryosu

Fragmanın bir bölümünde de Suriye'deki kimyasal provokasyonların başrol oyuncusu olan 'Beyaz Baretliler'in olduğu görülüyor. Beyaz Baretliler iki sahnede beliriyor. Birincisinde, Rus uçağı tarafından yapıldığı düşünülen bir harekat sonrası molozlarla dolu bir kent meydanında kalabalık arasındalar. İkincisinde ise duman ve yanan molozlar arasında ortaya çıkıyorlar ve bir sedye üzerindeki yaralıyı dikkatlice yere indiriyorlar.

Infinity Ward'ın Los Angeles merkezindeki oyunun önizlemesine katılan Ars Technica'dan Sam Machkovech de, tasarımcıların oyunda Beyaz Miğferler ile ilgili 2017 yılında çekilen 'Last Men In Aleppo'dan yararlandıklarını söyledi.

Fragmanın sonunda ise, iki kişi arasında geçen bir diyalogda taraflardan birinin "Takımın hangisi?" diye sorduğu, diğer tarafın ise "Bazı eski yoldaşlar" ifadeleriyle yanıtladığı görüyor.

 

Yeni yorum ekle