Ana içeriğe atla

Doğu Kürdistan'da esrarengiz sesler, tanımlanmayan ışıklar...

Doğu Kürdistan

Doğu Kürdistan’ın (Rojhılat) İlam vilayetinin bir bölgesinin sakinleri, bir süredir yer altından gelen tuhaf ve esrarengiz bir ses duyduklarını, gökyüzünde de tanımlayamadıkları ışıklara tanık olduklarını söylüyor.

Rojhılat ve İran’da hem sosyal medya hem de basında bir süredir söz konusu olayla ilgili haberler çıkıyor. Olayın, İran ve Rojhılat’ın birçok bölgesinde meydana gelen sel felaktinin ardından ortaya çıkması dikkat çekiyor.

İlam’ın Sırawle bölgesi sakinleri, bir süredir duydukları sesten tedirgin olmuş durumda. Tanıklar, duydukları sesin bazen gökyüzünden geldiğini ve hayvan sesini andırdığını, bazen de yeraltından geldiğini ve patlama sesine benzediğini anlatıyor.

İran İçişleri Bakanlığı’nın araştırma yapılacağı yönündeki açıklamasına rağmen halen konu açıklığa kavuşturulmuş değil.

Olay İran Parlamentosu’nun da gündemine taşınmış durumda. İlam Milletvekili Selam Emini, hükümetten, söz konusu sesin bir an önce araştırılmasını istedi. Emini, 2 yıl önce yaşanan depremden beri, İran’ın birçok yerinde bu sesin duyulduğunu söyledi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bulutlardaki elektrik ile toprak arasında yaşanan manyetik çekimin, bu tür seslere yol açtığı yorumunda bulundu.

Geçtiğimiz 2 yıl içinde İran’da yüzlerce sarsıntı ve son dönemde bölgede meydana gelen sel, doğal afetler olsa da duyulan sesler ve görülen ışık, farklı şüpheler doğurmuş durumda.

Kaynak
K24
1 Yorum

Yorumlar

Yeraltındaki sesin tünel açma makinesi olduğunu düşünüyorum sonra da büyük bombalarla patlatıp orda deprem yapmaktır iran in hükümeti maksat kürtler ölsüdiye düşünüyorumn

Yeni yorum ekle