Ana içeriğe atla

Doğu Kürdistan’da halk İran rejimini protesto ediyor,Kürdistan’ın birçok kentinde esnaf yine kepenk açmadı

Doğu Kürdistan

Doğu Kürdistan’ın birçok kentinde İran’ın sınır bölgesinikapatması nedeniyle hükümeti protesto eylemleri devam ediyor. Son birkaç gündür Doğu Kürdistan’ın birçok kentinde kepenk kapatma eyleleri devam ediyor.

BasNews’in yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Doğu Kürdistan’ın Merîwan, Mehabad, Pîranşar, Ciwanro, Bane, Seqiz, Serdeşt kentlerinde sınırların kapatılmasına yönelik kepenk kapatma eylemleri bugün de devam ediyor.  

Sınırda geçimlerini sırtlarında ve atlarla taşıdıkları eşyalarla kazanan kolberler İran güvenlik güçlerinin sınırları kapatması nedeniyle işsiz kaldı. Bölge ekonomisini olumsuz yönde etkilediği için Doğu Kürdistan halkı hükümetin bu kararını son bir haftadır protesto etmek maksadıyla kepenklerini açmıyor.

Kepenk kapatan esnaflar hükümetin daha önce kolberlere iş temin etme sözü verdiğini ancak hiçbi rsözünü tutmadığı gibi kolberlerin sınır ticareti yapmasına izin vermemesine tepkili. Bölge halkı büyük geçim sıkıntısı çekiyor.

Kepenk kapatan birok kişinin ise güvenlik güçlerince gözaltına alındığı bildiriliyor.

İran Parlamentosu  Serdeşt ve Pîranşar Kürt parlamenteri  Resûl Xizrî bugünkü oturumda kolberlere sınırın kapatılmasını gündem taşıyarak hükümeti eleştirdi. Resûl Xizrî 10 aydır sınırın kapatılması nedeniyle 75 bin kolberin işsiz kaldığını belirtti.

Öte yandan sınırın kapatılması nedeniyle 7 milyon insanın etkilendiğini belirten Kürt parlamenter Resûl Xizrî, hükümetin sınır bölgesinde yaşayan halak iş imkanı sunacağına dair  verdiği sözü tututmadığını belirterek "Tek geçim kaynağını da ellerinden aldınız. Kolberlik yapanlar resmi kapılardan ticaret yapamıyorlar. Çünkü kazandıklar çok az kazancı yüksek gümrük ile kaybediyorlar. mecburen kaçak şekilde ticaret yapıyorlar. Ya bu insanlara iş verin ya da kolberlik yapmalarına izin verin" şeklinde tepki gösterdi.

Yeni yorum ekle