Ana içeriğe atla

Doğu Kürdistan'da İran rejimine karşı eylemler 15’inci gününde devam ediyor.

Doğu Kürdistan

İran rejiminin kolberli ve kesibkarlığı etkileyen ve sınır ticaretini yasaklayan yasalarına karşı Rojhilat'ta (Doğu Kürdistan) başlatılan boykot eylemleri 15’inci gününde devam ediyor.

İran’da sınır ticaretinin yasaklanması, gümrük vergilerinin yasaklanmasıyla 80 bin kolber ve kesibkarın yanı sıra 6 milyonu aşkın esnaf işsiz kalırken, eylem halinde.

İran’ın birçok kenti yanısıra, Rojhilat’ta da (Doğu Kürdistan) eylemler 15 gündür kesintisiz sürüyor. Rojhilat’ın Ciwanro, Bane’de başlayıp daha sonra Merîwan, Seqîz, Serdeşt ve Pîranşar’e yayılan eylemlerde Kesibkar, kolber ve esnaflar, hükümetin taleplerini bir an önce karşılamasını istiyor.

Sınır kapılarının kapanması, hükümetin kolber, kesibkar ve esnaflara yönelik yanlış politikalardan sonra Rojhilat’ta birçok ürene zam geldi. İran rejimi sınırda gümrük geçiş ücretlerini artırmasına yurttaşlar tepki gösteriyor. Gümrük ücretlerinin armasıyla beraber getirilen eşyaların da pahalı olduğu belirtildi.

Hükümet ve yetkililer ara ara açıklamalar yapsa da şimdiye kadar sorunların çözümü için hiçbir girişimde bulunmadı. Hükümetin çözüm geliştirmemesine karşı kesibkar, kolber ve esnaflar, hükümetin kalıcı bir çözüm bulana kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtiyor.

Yeni yorum ekle