Ana içeriğe atla

Doğu Kürdistan'da İran rejimini protesto eylemleri 10'uncu gününde

Doğu Kürdistan

 

Doğu Kürdistan’daki sınırların açılması için gerçekleştirilen protestolar 10. gününde devam ediyor. İran Hükümeti’ne Kolberlere sınırların açılması ve koşullarının iyileştirilmesi için 20 gün süre verdi.

Doğu Kürdistan'ın Ciwanro, Bane, Merîwan, Bokan, Mehabad, Seqiz, Serdeşt ve Pîranşar kentlerinde başlayan eylemler 10’uncu günü girerken esnaf, Kolberlere sınırların açılması ve baskıların azaltılması için bugün de kepenk açmadı.

Dün gece saatlerinde Meriwan’da alanlara çıkan eylemciler İran rejimin protesto edip, özel bir restorandı ateşe verdi.
 
Eylemcilere tepki gösteren restorandın sahibi Kawe Kunepuşî, eylemcilerin müdahalesi sonucunda yaralandı.
 
Meriwan’da eylemcilerin eylem yapmasına izin vermeyen İran pasdarları, eylemcileri dağıtmak için havaya ateş açtı.

Kepenk kapatma ve pazar açmama eylemlerini 20 gün daha sürdüreceklerini bildiren eylemciler, taleplerinin yerine getirilmemesi halinde haklarını istemek için eylem biçimlerini değiştireceklerini ve eylemlerini Doğu Kürdistan’ın her tarafına taşıyacaklarını ifade ediyor.

İran muhalefetine göre eylemciler, işsizlik, rüşvet ve yoksulluğun artması ile insan hakları ihlallerinden dolayı sokak gösterilerinde ısrar ediyor.

Geçtiğimiz hafta, İran Hükümeti’ne karşı Doğu Kürdistan’da 70 farklı yerde eylem düzenlenmiş, Cuma günü de, bir camide kılınan Cuma namazından ardından hükümet karşıtı büyük bir eylem tertiplenmişti.

Yeni yorum ekle