Ana içeriğe atla

İran rejimi Kürt kadın edebiyatçı Zahra Mohammadi'yi Kürt çocuklarına Kürtçe öğrettiği için tutukladı

Doğu Kürdistan

İran rejimi Kürt edebiyatı üzerine çalışmalar yürüten aktivist Zahra Mohammadi’yi “ülke güvenliğini zora sokmak” iddiasıyla tutukladı. İşkence ile ifade vermeye zorlanan Zahra idam edilmekle tehdit ediliyor.

İran’da Sine kenti doğumlu Kürt kadın aktivist ve edebiyatçı Zahra Mohammadi (29), Kürt dili üzerine araştırma ve eğitim verdiği için “Ulusal güvenliği tehlikeye sokmak” iddiasıyla 23 Mayıs’ta iki arkadaşı ile birlikte tutuklanmıştı.

72 gün hücrede tutuldu

Sine Molla Devrim Mahkemesi tarafından avukatı olmadan ifadesi alınan Zahra cezaevine gönderildi. Ailesinden habersiz başka bir cezaevine gönderilen Zahra, 72 saat sonra ailesi ile görüştürülebildi. Ailesi ve avukatlarının 700 bin İran Riyalı ödemesine rağmen serbest bırakılmayan Zahra, 72 gün hücrede tutuldu.

‘İdam’ ile tehdit

İnsan Hakları Merkezi’ne (CHRI) başvuran kardeşi Kani Mohammadi, Zahra’nın hukuksuz bir şekilde idam cezası ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Kani, “Kızkardeşim Mayıs ayından beri hukuksuz bir şekilde tutuluyor. Suçlamalar üzerine yıkılıp işkence ile ifade vermeye zorlandı. Kabul etmediği için idam ile tehdit ettiler. 72 gün boyunca karanlık bir hücrede tutuldu” dedi.

Zahra Mohammad kimdir?

Sine kentinde doğan Zahra, Xorasan Birjand Üniversitesi’nden jeopolitik alanda yüksek lisans yaptı. Aynı zamanda Kürt dili ve edebiyatı üzerine araştırmalar yapan Zahra, Nojin Sosyal ve Kültürel Araştırmalar Derneği üyesiydi.

Uluslararası Af Örgütü de, Zahra için 13 Kasım’da “acil eylem” çağrısı yaptı.

Şerare kardeşini savunduğu için idam edildi

Öte yandan İran rejimi, 14 Kasım’da Sine Merkez Cezaevi’nde tutulan Şerare Elyasî isimli Kürt kadın, kardeşini öldürmeye çalışanlardan birini öldürmek suçundan idam edildi.

7 yılda 85 kadın idam edildi

İran’da son 7 yılda 76’sı Kürt olmak üzere toplamda 85 kadın idam edildi. İdam edilen kadınlara yöneltilen suçlamaların çoğunluğunu ise ‘tecavüze ve erkek saldırılarına direnmek’ oluşturuyor.

7 Yorum

Yorumlar

İRAN REJİMİNE TEŞEKÜRLER BU TÜR SALAKLARIN DÜNYADA BARINMAMASI ONUR VERİCİ AYRICA daha kürdistan diye bir yer yokken dogusunu batısını konuşan tek millete kürt milleti denir bırakın bu ayakları :) 

Bi siptir git la ... insanlığını  araştır  ... kendine tek soru sor   ben insanmıyım diye.. veya zahmet  etme bence sen ve seninle aynı  zihniyette olan hiç  kimse  insan değildir!! 

sen varya insan değil serefsiz biri olamasinsende şerefe bile layık degilsin lan it soyu burda bir insan kendi ana dilini halkına öğretti diye .....iran denen yobaz rejimi savunuyorsun. insanlıktan nasibini alamamış ulan beyinsiz soyle dusun bir türk iranda kendi anadilini icin mücadele edip sonra rejimin onu cezalandirmasina onaylayacakmısin.her insan ana dilini öğrenmeli.ama senin gibi faşist bir itin bunu anlaması zaten bizi şaşırtmadı.

İnsanlığın temeli kürtler atmış hz. ibrahim kürdtür ismini de temelin ordaki fiilden alinmadir .Türkler Malazgirtta geldiğinde Kürtlerin yardımıyla kazandı bkz.(Alpaslan ve zaman )sen kürt düşmanlığı yapiyorsun .bu sen kendini inkar ediyorsunuz ks.

Yeni yorum ekle