Ana içeriğe atla

İşgalci İran rejimi tarafından Doğu Kürdistan'da 5 Kürt mahkum daha idam edildi.

Doğu Kürdistan

Uluslararası tepki ve uyarılara rağmen İran’daki idamların önüne bir türlü geçilemiyor. Doğu Kürdistan’ın Urmiyê vilayetinde 5 Kürt mahkum daha idam edildi.

Bugün sabah saatlerinde Urmiye’deki cezaevinde tutuklu bulunan 5 Kürt mahkum idam edildi. Mahkumların kasten adam öldürmekten daha önce idama mahkum edildiği bildirildi.

İdam edilen mahkumlardan iki kişinin kimlikleri tespit edildi. Şino kentine kayıtlı isimlerden biri 28 yaşındaki Teyîb şêx Nejad Mukrî olduğu öğrenildi. Diğer mahkumun ise Urmiye kentine kayıtlı olduğu isminin de Qadir Mihemed Hesen olduğu belirtildi.

İran’da son bir yılda Kürtlere yönelik gerçekleştirilen idamların sayısında büyük bir artış söz konusu.  Doğu Kürdistan’daki siyasi parti temsilcileri, gazeteciler ve birlik girişimleri İran rejiminin idam cezasıyla Kürtleri susturmaya çalıştığını belirtiyor.

2017 yılının 11 ayında 110 Kürt idam edildi

Doğu Kürdistan İnsan Hakları Örgütü (Hengaw) 10 Aralık İnsan Hakları Günü vesilesiyle İran rejiminin Kürtlere yönelik işlediği insan hakları ihlaline ilişkin raporunda 2017 yılının 11 ayında 105 Kürt vatandaşı idam edildiğini açıklamıştı.

Rapordan iki gün (12.12.2017) sonra da Kirmanşan kentinde 5 tutuklu Kürt daha idam edilmişti. Son idamlarla birlikte 2017 yılının 11 ayında 110 Kürt idam edilmiş oldu.

İran eleştirileri dikkate almıyor

Batılı insan hakları örgütleri Tahran yönetiminin idam kararlarını eleştiriyor. Tepkileri dikkate almayan İran, idam kararlarının ülkedeki yasalara göre verildiğini belirtiyor.

İran ceza yasasına göre, maktulün ailesi "kan parası" ve maddi tazminat karşılığında katili affedebiliyor. İran'da cinayet, zina, tecavüz, silahlı soygun, dinden dönme ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi suçlar idamla cezalandırılıyor

Yeni yorum ekle