Ana içeriğe atla

Kürd halkı ayakta, Doğu Kürdistan'da İran Rejimine karşı gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısı 21'e yükseldi

Doğu Kürdistan

İran ve Doğu Kürdistan’da eylemler 3’üncü gününde devam ediyor. Doğu Kürdistan’daki gösterilerde polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 21’e yükseldi. Onlarca kişi ise yaralandı.  

İran'da benzin fiyatlarına beklenmedik şekilde en az yüzde 50 zam yapılması ve daha ucuz fiyata benzin satışına kota konması sonrası 15 Kasım’da başlayan protesto gösterileri dün gece de ülke çapında yayılarak sürüyor.

Trafikte sürücüler zamları kontak kapatarak protesto ediyor. Göstericiler ülke çapında birçok yolu araçlarıyla trafiğe kapattı.

Doğu Kürdistanı’nın Kirmanşan, Meriwan, Sine, Îlam, Urmiye, Salmast,Ciwanro kentleri ile İran’ın  İsfahan, Tebriz, Şiraz, Kerec, Yezd, Buşehr ve Sari kentlerinde protesto gösterileri devam ediyor. Öfkeli göstericiler birçok yerde polis aracı, banka ve benzin istasyonlarını ateşe verdi.

Yerel kaynakların bildirdiğine göre dün gece ve bu sabah saatlerinde Doğu Kürdistanı’nın Kirmaşan, Şaabad, Serpêlzehaw, Ciwanro, Sine ve Merîwan kentlerinde gösteriler yayılarak devam ediyor.  

Doğu Kürdistan İnsan Hakları Örgütü Hengaw’ın bildirdiğine göre Doğu Kürdistan’daki gösterilerde polisin açtığı ateş sonucu ölenlerin sayısı 21’e yükseldi.

Hengaw, Ciwanro 14, Sine 1, Meriwan 6 gösterici olmak üzere toplamda 21 kişi açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi. Hengaw, özellikle Ciwanro kentinde göstericelere karşı İran güvenlik güçlerinin çok sert müdahale ettiğini bazı göstericilerin güvenlik güçlerinin silahlarının dipçiklerinin darbesi ve işkenceyle öldürüldüğü kaydediliyor.

Hengaw yapılan müdahale sonucu Ciwanro 52,  Kirmaşan 15, Sine 25, Merîwan 50 olmak üzere toplamda 142 kişinin ise yaralandığı bilgini paylaştı. Ayrıca gösterilerde güvenlik güçlerinin gerçek mermi kullandığı ve birber ile göz yaşartıcı gaz ile müdahale ettiği gelen bilgiler arasında.  

İran genelindeki protestolarda ise 9 gösterici hayatını kaybettiği bildirlirken İran medyası Doğu Kürdistan ve İran genelinde ölenlerin sayısını 1 olarak veriyor.

Meriwan’daki gösterilerde öldürülen göstericilerin bazılarının kimlik bilgileri şöyle: Osman Nadrî, Mêhran Tak ve Şaho Welîdî. Ciwanro’da hayatını kaybedenlerden ikisinin ise kimlik bilgilerei şu şekilde: Kawe Mihemedî ve Hemze isimli bir gösterici.

Öte yandan İran ve Doğu Kürdistan genelinde internet hattı kesildi.

 

1 Yorum

Yorumlar

Pkk-barzani-enks-ynk-rojhilat birlesmeyi basaramadiklari icin biz kurtler olmeye mahkumuz.oysa bu kurumlarda yasayan tek bir namuslu kurt bile olsa bunlara tepkisini gostermeli.kürd ve kürdistanin bunlarin kisisel meselelerinden cok daha onemli oldugunu anlatmali.

ne mutlu kürdüm diyene.ne mutlu kürtleri dusman goren barbar pcleri gebertene

Yeni yorum ekle