Ana içeriğe atla

Rojhilatlı Kürt gösterici katledilerek yakıldı

Doğu Kürdistan

Doğu Kürdistan’da Serdar Ezemî adındaki Kürt gösterici gözaltına alındıktan sonra İran güvenlik güçleri tarfından katledilerek cesedi yakıldı.

Hengaw İnsan Hakları Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre, Doğu Kürdistan’ın Riwanser kenti Şaho nahyesi nüfusuna kayıtlı olan Serdar Ezemî adındaki Kürt genci 9 Ocak tarihinde Tehran’ın Perenc ilçesinde katledilerek yakılmış halde gömülü olarak bulundu. Serdar Ezemî İran’daki protestolar sürecinde İran güvenlik güçleri tarafından protestolara katıldığı gerekçesi ile kaçırılmıştı.

Yerel kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, İran güvenlik güçleri tarfından kaçırılarak gözaltına alınan Serdar Ezemî’den hiç bir şekilde haber alınamadı.

9 Ocak tarihinde katledilerek yakılmış halde bir cenaze bulundu. Serdar Ezemî’nin  ailesinin yaptığı baş vuru ardından yapılan DNA incelenmesi sonucunda katledilen ve yakılan cenazenin Serdar Ezemî’ye ait olduğu tespit edildi.

İran güvenlik güçleri Serdar Ezemî’nin yakılmış cenazesini ailesine teslim ettikten sonra oğullarının akıbetini kamuoyu ile paylaşmamaları hususunda tehdit edildiği öğrenildi.

Yeni yorum ekle