Ana içeriğe atla

Kürdistanlı çiftçilerden Avrupa çıkarması

Ekonomi

Kürdistanlı çiftçilerden oluşan bir heyet bazı tarım şirketleriyle görüşmelerde bulunmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e gitti.

Avrupalı tarım şirketlerini Kürdistan’a yönlendirmek için görüşmelerde bulunacak olan heyetin Kürdistan’da tarımın ilerlemesi için görüş alışverişinde bulunacağı belirtildi.

Heyet içerisinde yer alan çiftçilerden Esad Ahmed, K24’e yaptığı açıklamada, 30 yıldır Badinan bölgesinde çiftçilik yaptığını söyleyerek, “Fransa, Hollanda ve Norveç’i ziyaret edeceğiz. Patates üretiminin geliştirilmesi, sınıflandırılması, kilo farklılıkları, küçük ve büyük patates farkları üzerine görüşmelerimiz olacak” dedi.

Avrupa’ya tarımsal faaliyetler amaçlı ziyaretlerini arttırmak istediklerini belirten Ahmed, Kürdistan’da kaliteli buğday ve diğer bakliyat ürünlerinin üretiminin gelişmesi için çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Heyette Kürdistanlı bazı tarım şirketleri sahipleri de bulunuyor.

Hollanda ve Fransalı bazı tarım şirketleriyle ortaklıkları olduğunu söyleyen Kürdistanlı girişimciler, Avrupalı şirketlerle ortaklıklarını arttırmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz yıllarda Kürdistan’daki tarım ürünleri üzerinden Iraklı şirketler tarafından Avrupalı tarım şirketleri ile ortaklıklar kurulurken, günümüzde Kürdistan şirketleri bu vazifeyi üstleniyor.

Bu durumda, Kürdistanlı çiftçi, pazarlamacı ve Kürdistan Hükümeti kazançlı çıkıyor.

Kürdistan Hükümetinin AB Temsilciliği de şirketler arasında ortaklıkların gelişmesi için çalışmalarını sürdürüyo

Yeni yorum ekle