Ana içeriğe atla

Başbakan Barzani: Kürdistan yaşadığı sıkıntıları atlatıp yeni başlangıç yapacak

Güncel

Kürdistan Başbakan Mesrur Barzani, önümüzdeki 4 yılın Kürdistan Bölgesi, komşu ülkeler ve müttefikler açısından önemli olacağını ifade etti. 

The Washington Post gazetesi için ‘Kürdistan Bölgesi Hükümeti Niçin Yeni Bir Dönemin Başlangıcında’ başlığıyla bir makale kaleme alan Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin son yıllarda yaşadığı sıkıntıları atlatacağını ve yeni bir başlangıç yapılacağını belirtti.

"IŞİD ile mücadeleye devam"

Mesrur Barzani, başbakan olarak sorunlarla mücadele etmek için yeni bir yöntem izleyeceğini ifade etti. Öte yandan, kazanımların korunacağını ve IŞİD’le mücadelenin sürdürüleceğini belirterek şunları aktardı,

“Geçtiğimiz dönemde Bağdat’ın Kürdistan Bölgesi’nin bütçesini kesmesi, göçmen ve mülteciler Kürdistan Bölgesi’ne sığınması ve bunlar için milyarlarca doların harcanması durumu yaşandı. Zor dönemlerde Batı’nın müttefiki olarak kaldık ve edindiğimiz istihbari bilgilerle birçok terör saldırısı önlendi.” 

"Tüm kesimlere hizmeti amaçlayan bir dizi reform"

Ayrıca tüm kesimlere hizmeti amaçlayan bir dizi reformu gerçekleştireceğini kaydeden Başbakan, hükümetin güçlü bir ekonomi politikası yürüteceğini ve ayrım yapmaksızın tüm vatandaşlara hizmeti esas alacağını söyledi. 

Erbil- Bağdat arasındaki ilişki 

Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkilerine de değinen Başbakan Barzani, gerekli adımları atacağını ve Bağdat’la geçtiğimiz 16 yıl içerisinde her zaman sorunlu ilişkilerin olduğunu ve artık Bağdat’la ortaklık esasına daya ilişkilerin olmasının vaktinin geldiğini söyledi.

Başbakan, Kürdistan Bölgesi’nin ekonomik temellerinin sağlamlaşması için uluslararası toplumun desteğini beklediklerini belirtti.

Yeni yorum ekle