Ana içeriğe atla

Çekya'da gözaltına alınan Salih Müslim’in duruşması yarın

Güncel

Türkiye’nin istemi üzerine Çekya’da gözaltına alınan TEV-DEM Dış İlişkiler sorumlusu Salih Müslim’in yarın mahkemeye çıkartılacak. Türkiye ise Müslim hakkında üçüncü kez yakalama kararı çıkarttı.

Kürt Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) uluslararası ilişkiler sorumlusu dün Türkiye’nin istemi üzerine Çekya’nın (Çek Cumhuriyeti) başkenti Prag’da gözaltına alınmıştı.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Müslim’in bugün mahkemeye çıkartılacağını belirtirken, Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı, savcılığın Müslim hakkındaki dosyayı incelemeyi sürdürdüğünü bu sebeple Müslim’in yarın mahkemeye çıkartılacağını açıkladı.

Öte yandan Ankara Başsavcılığı Müslim hakkında bir “yakalama kararı” daha çıkarttı.

Yakalama kararının, Çankaya ilçesindeki Anadolu İhtisas Vergi Dairesi’nin önünde 1 Şubat’taki bombalı saldırıyla ilgili olduğu kaydedildi. Başsavcılık, bu yakalama kararıyla birlikte üç ayrı yakalama kararını Müslim için hazırlanan iade talebinde yer alması için Adalet Bakanlığı’na gönderdi.

'Çekya, Salih Müslim'e karşı iki YPG'liyi isteyecek' iddiası

Ayrıca Salih Müslim karşılığında, Türkiye'de tutuklu Çekya vatandaşı iki YPG üyesinin isteneceği ileri sürüldü.

Çekya basını, Müslim karşılığında Türkiye'de PKK ile işbirliği yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan iki Çek vatandaşının takas edilmek istendiğini yazdı. Çekya Dışişleri Bakanlığı'nın Müslim'in Türkiye'ye iadesi için Ankara'yla takas görüşmelerine hazır olduğu öne sürüldü.

Yeni yorum ekle