Ana içeriğe atla

Lüksemburg'dan NATO'ya Efrin çağrısı: Felakete yol açmadan gerekeni yapın

Güncel

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e Türkiye’nin Efrin operasyonuyla ilgili bir mektup göndererek felaket uyarısında bulundu.

Efrin bölgesine yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından yaklaşık iki aydır sürdürülen operasyona ilişkin Lüksemburg’dan tepki geldi.

Operasyona ilişkin endişeli olduğunu belirten Lüksemburg Dışişleri Bakanı, harekatın durmasını istedi, Türk askerinin Efrin’den çekilmesini talep etti.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e Türkiye ile ilgili bir mektup gönderdi.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Asselborn, mektupta şu ifadelere yer verdi:

"Bu harekatın gerçek bir felakete yol açmasından endişe ediyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Zeytin Dalı harekatının başlatılmasının ardından insani yardımda bulunan kişilere erişim ciddi şekilde kısıtlandı."

Ateşkese rağmen operasyon durmuyor

BM Güvenlik Konseyi’nin 24 Şubat'ta Suriye geneli için aldığı 30 günlük ateşkes kararına rağmen Türkiye’nin ÖSO gruplarıyla beraber Efrin’e dönük operasyonu 57 gündür devam ediyor.

Siviller ölüyor

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türkiye'nin Efrin'e yönelik operasyonun başlangıcından bu yana gerçekleştirdiği ağır topçu atışları ve hava saldırılarında aralarında çocuk ve kadınların da olduğu yüzlerce  sivilin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Yeni yorum ekle