Ana içeriğe atla

PAK: Trabzon’daki ırkçı saldırıyı lanetliyoruz

Güncel

Trabzon’da Kürdistan yazılı atkı açarak fotoğraf çektirmek isteyin Kürt turistler öfkeli bir grup tarafından linç edildi.Linç edilen turistler arasında hamile bir kadının da olduğu bilgisine ulaşıldı.

PAK tarafından yapılan yazılı açıklama da, Kürdistan’dan gezi amacıyla Trabzon'un Çaykara ilçesinde bulunan Uzungöl'e giden 9 Kürt turistin ırkçı saldırıya uğramasını kınadı. PAK tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl'e 18.07.2019 günü turistik bir gezi yapan 50 kişilik Güney Kürdistanlı turist grubu , Kürdistan bayrağı ve Kürdistan yazılı atkılarla fotoğraf çektirmek isterlerken, çevredekilerin ırkçı, saldırısına, linç girişimine uğradı.

Kürdistan ismine ve Kürdistan bayrağına tahammül edemeyen Trabzonlu ırkçı grup, Güney Kürdistanlı gruba küfür ve hakaret ederek, linç girişiminde bulundu.

Bu saldırı, Türkiye Devleti yöneticilerin yürütmüş oldukları, Kürt düşmanı, şöven siyasetin , tahammülsüzlüğün, ırkçılığın hangi boyutlara vardığının somut bir örneğidir.

Türkiye Devleti’nin sadece Türkiye ve Kuzey Kürdistan’daki Kürtlere değil, dünyadaki tüm Kürtlere karşı izlemiş olduğu Kürt karşıtı siyaset Türk toplumunda da ne yazık ki ileri seviyelerde ırkçı, şoven yansımasını bulmaktadır.

Bu ırkçı saldırıyı yapanları ve onları koruyanları lanetliyoruz.

Trabzon Valiliği saldırganları gözaltına alıp, cezai işlemleri başlatacağına, ibretlik bir tutumla saldırıya uğrayanları , mağdurları gözaltına aldığını duyurmuştur.

Trabzon Valiliği ‘nin bu tutumunu kınıyor, bu saldırının failleri bir an evvel ortaya çıkarılmalı ve gereken cezaya çarptırılmalıdırlar diyoruz.  

Yeni yorum ekle