Ana içeriğe atla

Ünlü aktrist,Kürdistan ve Kürt halkına aşığız: Kızım şimdi Kürtçe öğreniyor

Güncel

İranlı ünlü aktrist Gülferişte Ferhani’nin babası Behzad Ferhani, kızının Kürt hayranı olduğunu ifade ederek,Ferhani’nin şimdi de iyi derecede Kürtçe öğrenmeye çalıştığını belirtti.

Ferhani, Fransız yönetmen Eva Husson’ın yönetmenliğini yaptığı Kobani’de Kürt kadın savaşçıların terör örgütü IŞİD’e karşı direnişini anlatan ‘Girls of the Sun’ (Güneş’in Kızları) adlı filmin baş rolünde kadın bir komutanı canlandırdı. Film, 3’üncü Uluslararası Süleymaniye Film Festivali’nin açılışında gösterildi. Ancak aktrist Gülferişte festival katılamadığı için yerine babası Behzad Ferhani hazır bulundu.

Rûdaw’a konuşan Behzad Ferhani, Güneş’in Kızları filmi hakkında, “Bu filmi izleyenler şunu unutmamalıdır ki çekimler yapıldığı zaman Kobani hala saldırı altındaydı ve tamamen kurtarılmış değildi. Bu yüzden filmde çokça slogan kullanılması normaldir. Filmde anlatılanlar tamamen gerçeklerden uyarlanmış, bu halkın tarihinden birer kesittirler” ifadelerini kullandı.

Ailesinin Kürdistan’a karşı özel bir sevgi ve sempati beslediğine vurgu yapan Ferhani, “Ailece Kürdistan’a olan sevgimiz bir başkadır. Benim de sanat eserlerimin arasında Kürdistan’a özel üç veya dört çalışmam var. Bu sevgi ve sempati çocuklarımıza da taşınmış. Onlar da Kürdistan ve Kürt halkına aşıklar. Kürt edebiyatını çok seviyorlar. Özellikle de Gülferişte. O şimdi iyi derecede Kürtçe öğrenmek için çalışıyor” dedi

Yeni yorum ekle