Ana içeriğe atla

Yunan Bakan'dan Türkiye'ye: Yunanistan, Afrin değil

Güncel

Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias, Türkiye ile bir karşılaşma ihtimaline yönelik soruya, "Yunanistan, Afrin değil. Bunun sadece zararı olmaz, kaybetme riski de olur" yanıtını verdi.

 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Skai Tv'deki 'Istories' programında verdiği röportajda, Türkiye ile Yunanistan arasında ihtilaflı bölge olan Kardak kayaklıkları (Imia) yakınında Ocak sonunda Türk ve Yunan Sahil Güvenlik gemileri arasında yaşanan gerilimi hatırlattı.

 

BBC Türkçe'den Stelyo Berberakis'in haberine göre ise Kocias, "Türkiye, hukuki dayanağı olmadan herhangi bir olay çıkartmaz" dedi.

 

Yunanistan'ın olası tahriklere karşı serinkanlı kalmaya kararlı olduğunu' söyleyen Kocias, Yunanistan'ın Türkiye ile 'barış, dostluk, karşılıklı çıkar sağlayacak işbirliği' istediğini belirterek, “Türkiye Yunanistan'a saldırmayacak kadar zeki” ifadelerini kullandı.

 

Kocias Türkiye ile Yunanistan arasında bir karşılaşma ihtimaline yönelik soruya verdiği yanıtta ise "Yunanistan Afrin değil. Bunun sadece zararı olmaz, kaybetme riski de olur" dedi.

 

Türkiye'yi 'çelişkilerle dolu bir ülke' olarak niteleyen Kocias, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında ise "Erdoğan en çok bölgedeki enerji rezervlerine ilgi gösteriyor ve belki de Türkiye'nin bu rezervlerden faydalanmasında rolü olmadığı için biraz gerginlik hissediyor" diye konuştu.

 

Kocias, geçen ay başında Ege'deki bazı kayalıklara bayrak dikenleri de uyardı.

 

"Bayrak dikenler bayrağı korumasını da bilmeli. Bayrak dikmeden önce devletten izin almaları gerekir" diyen Kocias, Türk komandoların kayalıklardaki Yunan bayrağını indirdiklerine dair herhangi bir görsel, belge ya da delilin bulunmadığını söyledi.

Yeni yorum ekle