Ana içeriğe atla

Başbakan Barzani: Kadınlar şiddette karşı sesini yükseltmeli,Kürdistan Parlamentosu, şiddette karşı mücadele konusunda özel bir yasa çıkarmıştı

Kürdistan Bölgesi

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nde kadınların tüm kurum ve kuruluşlarda rol almaları için pozitif ayrımcılık uygulandığını söyledi.

Başbakan Neçirvan Barzani, Kürdistan kadınlar Birliği’nin Erbil'de düzenlediği 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle toplantıda konuştu.

Başbakan Neçirvan Barzani, konuşmasında Kürdistan kadınlarının şiddette karşı yürüttükleri mücadeleleri ve bunu yasal çerçeve kavuşturmalarından ötürü tebrik ederek başladı.

Başbakan Neçirvan Barzani, “Kürdistan Parlamentosu, şiddette karşı mücadele konusunda özel bir yasa çıkarmıştır. Kürdistan hükümet kurum ve kuruluşlarında ayrımcılık olmadığı gibi pozitif ayrımcılık yapılmaktadır” dedi.

Kadına karşı şiddettin son bulması için toplumsal kültüründe geliştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Başbakan, “Kültürel sorunlar sadece okullardaki eğitimlerle aşılamaz. Baın kuruluşlarından da bu konuda daha aktif olmalarını talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Biz her daim  iliklerimize karşı her türlü zulme karşı olduk” ifadelerini kullanan Başbakan Neçirvan Barzani, "Bugün toplumumuzda kadınlar erkeklerden daha fazla duyarlı ve daha bilgili davranıyor" diyerek Kürt kadınlarının tarih boyunca özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinde büyük bedeller ödediğini söyledi.

Başbakan Neçirvan Barzani, konuşmasında Kürdistan’da kadınların kalkınması için destek olan Kürdistan Kadınlar Birliği, Birleşmiş Milletler’e ve diğer ilgili kurumlara teşekkür etti.

Başbakan kadına yönelik şiddete karşı sessiz kalmaması konusunda basına gereken telkinlerde bulunduklarını dile getirerek, “Sadece hükümet olarak alınacak tedbirler yeterli olmaz. Kadın kurumları ve sivil toplum örgütlerin de çalışma yürütmesi gerekir. Kadınlar da kendilerine uygulanan şiddet ve haksızlığa karşı sessiz kalmasınlar, seslerini yükseltsinler, sesiz kalmasınlar.” dedi.

Başbakan konuşmasında Kürt filozof ve şari Ahmedi Xanînin ünlü eseri Mem û Zîn'de yazdığı bir dörtlüğü örnek götererek  “Ben bu başka toplumlar Kürt toplumunda aşk olduğunu, kadın-erkek eşitliği ile karşılıklı sevgiyi görsün diye bu kitabı  yazdım', diyor”  şeklinde konuştu.

Başbakan Barzani, kadına yönelik şiddeete karşı özel yasaların çıkarıldığını ve bu konuda özel bir kurumun açıldığını hatırlatarak, “Cinsiyet eşitliği sorunu sadece Kürdistan toplumunun değil, uluslararası bir sorundur. Kadınlar, kızlar, analar basında seslerini yükseltmeli, tüm geri kalmışlıklara karşı tavır sahibi olmalıdırlar. Hükümetin tek başına bu işin altından kalkamayacağını bilmelidirler. Bir ata sözümüz tek elle alkış çalınamaz, diyor” ifadelerini kullandı.

Yeni yorum ekle