Ana içeriğe atla

Başkan Barzani: Geri adım atmayacağız!

Kürdistan Bölgesi

Başkan Mesud Barzani, günlük siyasete göre tutum değiştirmeyeceklerini ve stratejik hedeflerinden geri adım atmayacaklarını söyledi.

Bugün Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) Erbil teşkilatlarının kadrolarıyla yaptığı toplantıda Başkan Barzani, hiçbir tarafın saygısızlık ve karalamalarına yanıt verilmemesi gerektiğini vurguladı ve “Onlar KDP’nin adaylarının afişlerini yırtıyor olabilirler ama siz onların adayların resimlerini yerde görürseniz, kaldırıp yerine asın” dedi.

KDP kadrolarına rollerinden dolayı teşekkür eden Başkan, en zor zamanlarda Kürdistan’ı cephede özgüven ve direnişle savunduklarını belirtti.

Başkan, Kürdistan halkı ve Peşmerge Güçleri’ne, mücadele ve direncinden dolayı teşekkür ederek, “Hepimiz peşmergeye borçluyuz. Çünkü sadece peşmerge dengeleri değiştirdi ve Kürdistan’ı korudu” ifadelerini kullandı.

REFERANDUM SÜRECİ

Konuşmasında Kürdistan ile Irak ilişkilerine de değinen Başkan, “Irak’la birlikte olduğumuz sürece, ilişkilerimizin en iyi düzeyde olması gerektiğine inandık ve barış ile diyaloğu tercih ettik. Referandum yapılmadan önce de birçok kez sorunları diyalog yoluyla çözmek istediğimizi belirttik. Referandumdan sonra da ciddi diyaloğa başlayalım dedik. Ancak maalesef diyalog kapısını kapattılar, halkımıza zulmettiler ve şimdi de pişmanlar” diye ifade etti.

Başkan Barzani, Kürt milletinin, referandum sonucuyla talebini bütün dünyaya ilan ettiğini, “Bununla hiçbir suç da işlenmedi ki bu şekilde cezalandırılalım. Bu halkımızın iradesidir ve kanıtlanmıştır” dedi.

ERBİL - BAĞDAT İLİŞKİLERİ

Irak’ta 12 Mayıs’ta yapılan parlamento seçimleri ve sonuçlarına da değinen Başkan, şöyle devam etti:

“Her ne kadar bizi sevmeyenler Kürdistan Demokrat Partisi’nin referandum nedeniyle ekonomik, siyasi ve türlü baskı altında olduğunu, bu yüzden de yenilgi alacağını düşünse de kadrolarımızın, taraftarlarımızın ve halkımızın gayretiyle KDP Kürdistan ve Irak genelinde birinci parti olduğunu kanıtladı.

Bağdat’taki yetkililer, Bölge ile Irak hükümeti arasındaki sorunları halk düzeyine çekmek ve uluslar arasında sorun yaratmak istedi ancak mayıs ayında yapılan seçimler Irak halkının onlarla aynı görüşte olmadığını ortaya koydu. Kürdistan halkına acı çektiren simaları cezalandırdılar.

Bağdat’ta birçok taraf, Stratejik Siyaset Yüksek Konseyi’nin kurulmasından yana ki stratejik kararlar bu konseyden çıksın, Kürdistani taraflar da buna dahil olsun. Bu öneriyi biz de destekliyoruz. Çünkü Irak’taki kesimlerin haklarının korunması için garanti verilmesi ve tekelci kararlara set çekilmesi gerekiyor.”

Başkan Barzani, Irak’ta kurulacak hükümetin; kararlarda gerçekçi bir ortaklıkla Stratejik Siyaset Yüksek Konseyi sayesinde garantisi, yasamada bağlılık, ve tüm kurumlarda denge prensipleri olması gerektiğine bir kez daha vurgu yaptı.

KÜRDİSTAN SEÇİMLERİ

Kürdistan’daki seçimlere de konuşmasında geniş bir yer ayıran Başkan, şunları ifade etti:

“Halkımızın desteğiyle KDP büyük bir başarı kazanacak ve bu başarıyla, Kürdistan Bölgesi’nde yaşamın her alanında reformlar yapabilecek güçlü bir hükümet kurulacaktır. Yasalara bağlı kalın, en sakin şekilde seçim kampanyanızı yürütün. Hakaret ve saygısızlıklara yanıt vermeyin. Onlar KDP’nin adaylarının afişlerini yırtıyor olabilirler ama siz onların adaylarının resimlerini yerde görürseniz, kaldırıp yerine asın.

KDP, stratejik hedefleri olan bir partidir. Günlük siyasete göre strateji değiştirmeyiz ve bu hedeflerden geri adım atmayız. Stratejik hedefleri olan her kişi ve taraf da bu yola kendini adamalıdır. Bu yüzden KDP her zaman halkımızın korunması ve geleceğine kendini adamıştır.”

Yeni yorum ekle