Ana içeriğe atla

Başkan Barzani: Halk seçimlerde referandum karşıtlarını ve şövenizmi cezalandırdı

Kürdistan Bölgesi

 Başkan Mesud Barzani, Irak parlamento seçimlerinden ortaya çıkan sonuca göre Irak halkının şovenizmi kabul etmediğini Kürt halkı ve referanduma karşı olanları cezalandırıldığını söyledi.

Başkan Barzani'nin resmi sayfasında yapılan açıklamada Başkan Barzani, Pirmam'daki Başkanlık Ofisi'nde PDK'nin bazı kadro ve yöneticileriyle bir araya geldi. 
Irak parlamento seçimlerini değerlendiren Başkan Barzani, "Irak parlamento seçimlerinden halk faşizme karşı olduğunu ortaya koydu. Kürt halkı ve referanduma karşı olanları da cezalandırdı" dedi.
Bazı kesimlerin Kürdistan seçimlerini de erteletmek istediğine dikkat çeken Başkan Barzani, ancak PDK olarak seçimlerin zamanında yapılmasında ısrarlı olduklarını söyledi. 
Irak'ta yaşanan siyasi gelişme ve yeni hükümetin kurulmasını da değerlendiren Başkan Barzani şunları söyledi:
"Ortaklıkta prensip ve denge esas alınmalı. Kurulacak Yüksek Siyaset Stratejisi ile otokratik zihniyetin önü alınmalı. Kürtler de bu kurula dahil olur. Kerkük ve Kürdistani bölgelerin durumu da eskiye dönülmeli. Çünkü şu anda Kerkük olağanüstü bir durumda ve bu kabul edilemez. Kerkük bir Kürt kentidir. Bu gerçeklik yumuşatılamaz. Ancak halkların ortak yaşama yeridir. PDK, Kerkük'teki mevcut durumu kabul etmemek için seçimleri boykot etti"
Başkan Barzani'nin konuşmasının sonunda PDK'li bazı üye ve taraftarların yönelttiği soruların da cevapladı.

Yeni yorum ekle