Ana içeriğe atla

Kürdistan hükümetinden Enfal açıklaması: Halepçe Katliamı'da devamı oldugu ve 185 bin Kürdün katledildigi Enfal Katliamı’nın yıldönümü

Güney Kürdistan

Kürdistan Hükümeti, 30 yıl önce bugün Irak’ın devrik Saddam rejimi tarafından Kürdistan’da gerçekleştirilen Enfal Katliamı’nın yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yayınladı.

Kürdistan Hükümeti, Enfal Katliamı mağdurlarının zararlarının hem maddi hem de manevi olarak karşılanması için Irak Hükümeti’nden yasal ve ahlaki sorumluluklarını pratik olarak yerine getirmesini istedi.

Enfal operasyonlarının bir soykırım olduğu, Kürt halkının kimliğinin ve varlığının silinmesi için başlatılan bir katliam dalgası olduğu belirtilen açıklamada; “Kürdistan’daki insanları, toprağını ve doğasını birlikte hedef aldı. 182 bine yakın suçsuz sivil insanı katletmek dışında binlerce Kürdistan köyünü yakıp yıkarak doğasını ağır tahribata uğrattı. Mağdurların zararlarının karşılanması için Irak Hükümeti’nin yasal ve ahlaki sorumluluklarını pratik olarak yerine getirmesini umut ediyoruz” denildi.

Enfal Katliamı kurbanlarının cenazelerinin geri getirilmesi için Kürdistan Hükümeti’nin sürekli çaba gösterdiği vurgulanan açıklamada şunlar ifade edildi:

“Enfal’de yakılan, yıkılan Kürdistan köylerinin yeniden inşası ve Enfal Katliamı mağdurlarının daha iyi bir hayat sürdürmeleri için Kürdistan Hükümeti yardımlarda bulunmuştur. Enfal’e yönelik çalışmalar Kürdistan Hükümeti’nin her zaman öncelikli görevi olmuştur. Bu uğurda elinden gelen her şeyi yapmıştır. Tabii ki Kürdistan Hükümeti’nin yapacak daha çok çalışması var, bunu bir görev ve sorumluluk olarak görüyor.”

Yeni yorum ekle