Ana içeriğe atla

Neçirvan Barzani: Bağdat ile anlaştık havalimanları açılıyor

Güney Kürdistan

Başbakan Neçirvan Barzani, Bağdat ile yaptıkları anlaşma kapsamında Kürdistan havalimanları üzerindeki uçuş yasağının kaldırılacağını açıkladı. Neçirvan Barzani, Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin de bu konuya dair açıklamalarını memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Erbil’de düzenlediği basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulunan Neçirvan Barzani,  Abadi ile yaptığı telefon görüşmesinde havalimanlarının uluslararası uçuşlara açılması ve memur maaşlarının gönderilmesi konusunda mutabakata vardıklarını söyledi.

Bağdat ile sorunların diyalog yolları ve barışçıl yöntemlerle çözülmesine önem verdiklerini belirten Başbakan Neçirvan Barzani, “Tüm sorunların anayasal çerçevede çözüme kavuşmasını umuyoruz” dedi.

Başbakan Neçirvan Barzani’nin konuşmasından bazı başlıklar şöyle:

“Acil çözülmesi gereken sorunlarımız var. Aylarca bu sorunlara karşı sabır ve tahammül gösteren Kürdistanlılara teşekkür ediyorum.

En önemli sorun memurların maaşlarının ödenmesi ve havaalanlarının uluslararası uçuşlara açılması meselesiydi. Bu adımların atılmasının ardından atılması gereken başka adımlar da var.

Biz Bağdat ile çok konuda işbirliği yaptık. En önemlisi de DAİŞ'e karşı birlikte savaştık. DAİŞ terörü, Müslüman, Hristiyan, Ezidi ve tüm çeşitlilikler için tehlikeydi.

Sığınmacıların sağlık ve can güvenliğini korumak elimizden gelen tüm çabayı göstermeliyiz. Kürdistan buraya sığınan herkesin evidir.

Kürdistan Başbakanı olarak yakın önümüzdeki günlerde Kürdistan seçimleri tarihini duyuracağım.”

Kaynak
Neçirvan Barzani: Bağdat ile anlaştık havalimanları açılıyor,Tüm sorunların anayasal çerçevede çözüm

Yeni yorum ekle