Ana içeriğe atla

PDK'den YNK'ye: Uzlaşmazsak bile Parlamento çalışmaları durmayacak

Kürdistan Bölgesi
Kurdistan

PDK Grup Başkanvekili Umêd Xoşnav, PDK ve YNK anlaşmazsa dahi Kürdistan Parlamentosu’nun çalışmalarını devam ettieceğini söyledi.

Yeni hükümet kurma çalışmalarına ilişkin Amerika’nın Sesi Radyosu Kürtçe servisine konuşan PDK Grup Başkanvekili Umêd Xoşnav,  anayasa komisyonunun seçildiğini ve komisyonun ilk çalışmasının Başkanlık yasasının aktifleştirilmesi ve değiştirilmesi olacağını söyledi.

Kürdistan Anayasası’nda “Kürdistan Bölgesi Başkanı halk tarafından seçilir” ibaresi yer alıyor. Yasa komisyonu başkanlık yasasını aktifleştirerek “Kürdistan Bölgesi Başkanı Parlamento’da seçilir” şeklinde değiştirecek.  

Umêd Xoşnav, yasa komisyonun halk tarafından seçilen başkanın parlamento tarafından seçilmesi için yasal değişikliği hazırlayacağını dile getirdi.

PDK’li Xoşnav, Kürdistan Parlamentosu’nun 2 Mart’ta olağan toplantısını gerçekleştireceğini dile getirerek, “Umarım her iki parti bir uzlaşıya varır. Ancak uzalaşı sağlanmaz ise Parlamento çalışmaları durdurulmayacaktır” dedi.

Umêd Xoşnav, YNK parlamenterlerinin de sözkonusu krizden rahatsız olduğunu ve sorunun biran önce çözülmesini istediğini sözlerine ekledi.

Yeni yorum ekle