Ana içeriğe atla

İçişleri Bakanlığı'ndan Kürtçe kayyum kararı açıklaması

HDP
Türkiye

Türkiye İçişleri Bakanlığı; Diyarbakır, Mardin ve Van’a kayyum ataması yapıldığı gün yayınladığı Türkçe açıklamanın ardından, Kürtçe açıklamasını da bakanlığın internet sitesine yükledi.

Türkiye İçişleri Bakanlığı üç ile kayyum ataması yapıldığı gün yayınladığı açıklamayı Kürtçe olarak da yaptı. İçişleri Bakanlığı Pazartesi günü Diyarbakır, Mardin ve Van’a kayyum atamasının ardından, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Büyükşehir Belediyesi’ne de Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in başkan vekili olarak görevlendirildiklerini açıklamıştı. Bakanlık açıklamasında, Mızraklı, Türk ve Ertan’ın ‘terör örgütleriyle iltisak-irtibatı olduğu’, ‘terör örgütlerine destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunduğu’ anlatılmıştı.

Açıklamada üç belediye başkanının, ‘haklarındaki adli/idari soruşturma/kovuşturmaların selameti için’ Anayasa’nın 127. maddesiyle 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 47. maddesi uyarınca geçici bir tedbir olarak görevlerinden uzaklaştırıldıkları belirtilmişti. Ayrıca aynı kanunun 45. maddesi uyarınca üç ismin yerlerine belediye başkan vekillerinin görevlendirildiği bilgisi verildi. İçişleri Bakanlığı bu açıklamayı Kürtçe olarak da bakanlığın internet sitesine yükledi.

2 Yorum

Yorumlar

Yeni yorum ekle