Ana içeriğe atla

Başkan Mesud Barzani'den Fırat'ın Doğusu'na operasyonu engelleme girişimleri

Kürdistan Bölgesi
Rojava

Türkiye'nin Fırat'ın Doğusu'na yönelik operasyon hazırlıklarının son aşamasına ulaştığı, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den ABD askerlerini çekme kararını aldığı bir süreçte Rojava Kürtleri'nin yıkıcı yeni bir savaşla yüzleşmesi üzerine Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Türkiye'nin operasyonunu engelleyebilmek amacıyla uluslararası diplomatik çabalarını yoğunlaştırdı

Dün sırasıyla Fransa'nın Irak Büyükelçisi Bruno Aubert'i ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u kabul eden Başkan Barzani'nin her iki siyasetçiyle görüşmesinde ana gündem maddelerinden birisi Türkiye'nin Rojava'ya yönelik operasyon hazırlığı idi.

Başkan Barzani, Rojava'daki son gelişmelerden duydukları endişeleri muhataplarına iletirken, yüzyüze görüşmelerin dışında çeşitli kanallar vasıtasıyla iletişim halinde bulunduğu dünya liderlerine de Rojava'ya yönelik endişelerini aktardı.

Bu gelişmeler ile ilgili bir mesaj paylaşan Başkan Mesud Barzani, "Batı Kürdistan'daki son gelişmelerden çok endişeliyiz. Birkaç kanalla iletişim halindeyiz ve Rojava halkının başka felaketlere maruz kalmamasını sağlamak için elimizden geleni yapacağız." ifadelerini kullandı.

 

Yeni yorum ekle